Μπασκόνια-Ζενίτ Αγ. Πετρούπολης 82-90: «Λύγισε» στο τελευταίο δεκάλεπτο

Mεγάλο διπλό στο κυνήγι της οκτάδας πήρε η Ζενίτ Αγ. Πετρούπολης που επικράτησε με σκορ 82-90

Η Μπασκόνια ήταν ανταγωνιστική για τρία δεκάλεπτα αλλά δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη και «λύγισε» στο τελευταίο δεκάλεπτο απέναντι στη Ζενίτ...οκτάδας.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Μπίλι Μπάρον με 24 πόντους, ενώ ο Τζόρνταν Λόιντ που ήταν κομβικός στα τελευταία λεπτά σκόραρε 23. Για τους ηττημένους ο Μπάλντουιν είχε 16 πόντους, ενώ στους 14 σταμάτησε ο Γκιεντράιτις.

Ο αγώνας

Οι Βάσκοι ξεκίνησαν δυναμικά στην έδρα τους τελιώνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με ένα μαξιλαράκι +2 πόντων. Η εικόνα δνε άλλαξε πολύ στη συνέχεια με τη Ζενίτ του Τσάβι Πασκουάλ να μην βρίσκει λύσει στο παρκέ πηγαίνοντας στα αποδυτήρια στο -6.

Στην επιστροφή οι Ρώσοι ανέβασαν στροφές έβαλαν μεγάλα καλάθι και κατάφεραν να ροκανίσουν τη διαφορά με τον Τζόρνταν Λόιντ να κάνει το 64-62 στο 30ο λεπτό της αναμέτρησης. Στο τελευταίο δεκάλεπτο με καθοριστικό παράγοντα τον Λοίντ η Ζενίτ κατάφερε να προσπεράσει με ένα επιθετικό κρεσέντο στα τελευταία λεπτά, για να πανηγυρίσει την 14η νίκη της στη διοργάνωση.

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 50-44, 64-62, 82-90

Σκάνδαλο στην Ισπανία: Ύποπτοι για διαφθορά Μέσι, Πικέ, Ρουμπιάλες και Τσέφεριν