Μπασκόνια-Αρμάνι Μιλάνο 80-75: Νίκη οκτάδας (photos)

Παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ στο δεύτερο ημίχρονο η Μπασκόνια επικράτησε με 80-75 της Αρμάνι καλύπτοντας μάλιστα τη διαφορά των τριών πόντων που είχε ηττηθεί στον πρώτο γύρο

Μια νίκη που τη βάζει για τα καλά στο να κυνηγήσει τις θέσεις που οδηγούν στην επόμενη φάση της διοργάνωσης πέτυχε η Μπασκόνια εντός έδρας καθώς επικράτησε με 80-75 της Αρμάνι Μιλάνο καλύπτοντας συνάμα τη διαφορά των τριών πόντων που είχε ηττηθεί στο ματς του πρώτου γύρου στην Ιταλία.

Οι Βάσκοι παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 49-42 στο πρώτο ημίχρονο πραγματοποίησαν επιμέρους σκορ 20-10 στο τρίτο δεκάλεπτο κάνοντας το 62-59 στο 30΄. Το ματς στα τελευταία λεπτά ήταν ντέρμπι, με τον Χουέρτας με δυο βολές να κάνει το 78-74 στο 39:31 για να κερδίσει τρεις βολές ο Τζέιμς, με τον Αμερικανό γκαρντ να ευστοχεί σε μια βολή. Ο Βραζιλιάνος άσος της Μπασκόνια με λέι απ έγραψε το 80-75 που ήταν και το τελικό σκορ.