Μακάμπι-Μπαρτσελόνα 99-83: Με κεκτημένη ταχύτητα πήρε το «ντέρμπι»  (photos)

Μακάμπι-Μπαρτσελόνα 99-83: Με κεκτημένη ταχύτητα πήρε το «ντέρμπι» (photos)

Μετά το διπλό στην Μόσχα η Μακάμπι Τελ Αβίβ επικράτησε με 99-83 της Μπαρτσελόνα εντός έδρας και ισοφάρισε τη διαφορά που είχε ηττηθεί στο πρώτο ματς

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε το ματς με την Μπαρτσελόνα, η Μακάμπι Τελ Αβίβ, η οποία επιβεβαίωσε την εξαιρετική κατάσταση στην οποία βρίσκεται τον τελευταίο καιρό. Οι Ισραηλινοί μετά την «έκπληξη» κόντρα στην ΤΣΣΚΑ στη Μόσχα επικράτησε με 99-83 της Μπαρτσελόνα εντός έδρας για την 19η αγωνιστική της Euroleague και ισοφάρισε την διαφορά που είχε ηττηθεί στον πρώτο γύρο (74-58) στην Βαρκελώνη.  Μοναδικό πλήγμα η αποχώρηση του ΝτιΆντρε Κέιν με τραυματισμό στο 37΄με το σκορ στο 92-77.  Αυτή ήταν συνάμα η τρίτη νίκη στα τελευταία ισάριθμα ματς για την Μακάμπι, που προσγείωσε την Μπαρτσελόνα, η οποία προερχόταν από τη νίκη κόντρα στον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ.

Το ματς ήταν ντέρμπι μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο καθώς η Μακάμπι Τελ Αβίβ προηγήθηκε με 23-20. Στη συνέχεια οι Ισραηλινοί, που την επόμενη εβδομάδα υποδέχονται τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ, πάτησαν «γκάζι» και δεν το άφησαν σε κανένα σημείο του αγώνα. Πιο συγκεκριμένα η Μακάμπι με επιμέρους σκορ 34-15 πήγε στην ανάπαυλα του ημιχρόνου μπροστά στο σκορ με 57-35. Η διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο έφτασε στο +38 (78-40 στο 26΄) με τους Καταλανούς να κάνουν και πάλι την παρουσία τους αισθητή στο ματς στο τέταρτο δεκάλεπτο όπου με επιμέρους σκορ 31-14 μείωσαν την διαφορά που τελικά ηττήθηκαν.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-20, 57-35, 85-52, 99-83.

Γυναικεία βογγητά «πάγωσαν» τον Λούκα Ντόνσιτς (vid)