Γκραν Κανάρια – Χίμκι 70-99: Σαρωτική η ομάδα του Μπαρτζώκα! (photos)

Εντυπωσιακό πέρασμα της Χίμκι από τα Κανάρια Νησιά καθώς επικράτησε της τοπικής ομάδας 99-70 και ξεκίνησε νικηφόρα τις υποχρεώσεις της για το 2019 στην Ευρωλίγκα.

Επιστροφή στα παρκέ της Euroleague αλλά και στις νίκες για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα. Η Χίμκι, που σε ένα ακόμα παιχνίδι αγωνίστηκε χωρίς τον σούπερ σταρ Αλεξέι Σβεντ, κατάφερε να πάρει εύκολη νίκη 99-70 στην έδρα της Γκραν Κανάρια και να φτάσει έτσι στις έξι συνολικά στη φετινή διοργάνωση μετά από 16 αγωνιστικές.

Οι Ρώσοι αν και στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν πιο… χαλαροί και είδαν την Γκραν Κανάρια να προηγείται 30-23, στο δεύτερο έπαιξαν άμυνα για σεμινάριο και ουσιαστικά τελείωσαν το ματς από το ημίχρονο. Το επί μέρους 27-6 που έκαναν στο δεύτερο δεκάλεπτο τους έβαλε σε θέση οδηγού από την οποία δεν βγήκαν ποτέ και διαρκώς «ανέβαζαν» τη διαφορά.

Τα στατιστικά του αγώνα:

Γιάννης Αντετοκούνμπο: Αποθέωσε τον Χάαλαντ και αποκάλυψε το δώρο που του έκανε ο Νορβηγός
Κέρασε μπύρα τους φιλάθλους για το αντίο του ο Μάρκο Ρόις!
Επεισόδια στα Άνω Λιόσια - Ήρθαν στα χέρια οπαδοί του Ηρακλή και του Πανιωνίου (vid)
Πόλο: Εύκολα στον τελικό ο Ολυμπιακός