Άρης - ΠΑΟΚ 77-70: «Αφεντικό» στο Αλεξάνδρειο με Νότε και Χέιγκινς (video)

Μέσα σε μια εντυπωσιακή ατμόσφαιρα από τους φίλους της ομάδας στο Αλεξάνδρειο, ο Άρης πήρε το ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ και έπιασε στη βαθμολογία, χωρίς ωστόσο να καλύψει τη διαφορά των 22 πόντων (88-66) από τον αγώνα του πρώτου γύρου.

Με τον Νότε να είναι ο πρώτος σκόρερ με 26 πόντους και τον Χέιγκινς να κάνει τρομερή τέταρτη περίοδο (με 10 από τους 12 πόντους του), ο Άρης πανηγύρισε τη νίκη στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης με τον ΠΑΟΚ (77-70).

Για τον ΠΑΟΚ ο Τζέιλεν Χαντς έβαλε 17 πόντους και οι Νέιτ Ρένφρο, Γιανίκ Φράνκε από 12 πόντους.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 7-0 στο ξεκίνημα του αγώνα, με την ομάδα του Άρη Λυκογιάννη να επιστρέφει λίγο αργότερα από -11, αλλά παρότι έφτασε πολλές φορές σε απόσταση ενός καλαθιού, δεν μπόρεσε ποτέ να προσπεράσει ή έστω να ισοφαρίσει.

Στο τελευταίο 4λεπτο ο αγώνας πήγαινε καλάθι-καλάθι, με τον Χέιγκινς να αναλαμβάνει ηγετική δράση και να καθαρίζει την υπόθεση νίκη για τον Άρη.

Η εξέλιξη του αγώνα

Βάζοντας με ευκολία την μπάλα στο καλάθι, με τους Νότε, Γκούντγκουϊν, ο Αρης προηγήθηκε με 7-0 στο 2’, απόσταση που, με τον Σανόγκο να μπαίνει στην επιθετική εξίσωση, «ανέβηκε» στο 8’ +7 (15-8) και στο 12’ στο +11 (27-16).

Η εκτελεστική δεινότητα του Ράιλι από τα 6.75 επέτρεψε στον ΠΑΟΚ, με επιμέρους 2-9, να πλησιάσει στους 4 πόντους στο 15’ (29-25). Οι «κιτρινόμαυροι» ξέφυγαν άμεσα ξανά με +9 (34-25), με τον «Δικέφαλο» να απαντά με σερί 5-13, έχοντας εφαλτήριο την άμυνά του και κινητήριο μοχλό στην επίθεση τον Φράνκε και να φεύγει στα αποδυτήρια για το ημίχρονο μειώνοντας στο μισό καλάθι (39-38).

Στην έναρξη της τρίτης περιόδου ο Αρης βρέθηκε στο +6 (43-38), ο ΠΑΟΚ πλησίασε- για μια ακόμη φορά- στον πόντο (47-46), οι γηπεδούχοι δεν αποσυντονίστηκαν και με βασικό εκφραστή τον Νότε πήγαν στο +8 στο 31’ (61-53). Οι «ασπρόμαυροι» έφτασαν ξανά σε απόσταση δύο πόντων με τον Χαντς (35’ 66-64), χρονικό σημείο που το πήρε… προσωπικά ο Χέιγκινς, με οκτώ συνεχείς πόντους του οποίου ο Αρης πήγε στο +6 (74-68), με 1’12’’ να απομένουν για τη λήξη, και τελείωσε, ουσιαστικά, με το ματς.

Δεκάλεπτα: 20-19, 39-38, 59-53, 77-70

ΆΡΗΣ (Γιάννης Καστρίτης): Χόρκλερ 4, Γκούντγουϊν 6, Νότε 26 (4), Νετζήπογλου, Χέιγκινς 12, Μήτρου-Λονγκ 7, Σανόγκο 12, Τολιόπουλος 10 (1), Σχίζας

ΠΑΟΚ (Αρης Λυκογιάννης): Φράνκε 12 (1), Ράιλι 10 (2), Μαργαρίτης, Σαλούστρος, Ρένφρο 12, Τσιακμάς, Χαντς 17 (3), Πόλεϊ 3 (1), Σλαφτσάκης, Σάιμπερτ 8 (2), Κακλαμανάκης 5, Καμπερίδης 3 (1)

ΠΑΟΚ – ΑΕΚ: Η ΔΕΑΒ κάλεσε σε ακρόαση Ματίας Αλμέιδα και «Δικέφαλο του Βορρά»
Ισπανία: Επικεφαλής της επιτροπής εποπτείας της Ομοσπνδίας ο Ντελ Μπόσκε
Βόλος: Επιμένει στην πώληση της ΠΑΕ ο Αχιλλέας Μπέος
Βραζιλία: Ο Ρονάλντο πούλησε την Κρουζέιρο