Ηρακλής-Απόλλων Πατρών 81-82: «Καθάρισε» ο Μολφέτας το ντέρμπι στο Ιβανώφειο

Ηρακλής-Απόλλων Πάτρας: Μια μεγάλη νίκη πανηγύρισε ο Απόλλωνας στη Θεσσαλονίκη επικρατώντας με σκορ 81-82

Με το ροζ φύλλο αγώνα έφυγαν από το Ιβανώφειο οι Πατρινοί που ξεπέρασαν το εμπόδιο του Ηρακλή με σκορ 82-81. Καθοριστικός παράγοντας o Mολφέτας.

Ο έμπειρος παίκτης του Απόλλωνα μάζεψε μεγάλο επιθετικό ριμπάουντ στα 1.2'' για τη λήξη και σκόραρε το νικητήριο - ουσιαστικά- καλάθι για τον την ομάδα του Βετούλα με τους παίκτες να γίνονται ένα κουβάρι και να πανηγυρίζουν τη μεγάλη νίκη.

Στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι διατηρήσουν τον έλεγχο και το προβάδισμα με το 20-26 της πρώτης περιόδου να γίνεται 36-49 στο 20ο λεπτό, όταν ο Ηρακλής δεν έβρισκε λύσεις στην άμυνα του Απόλλωνα.

Μετά την ανάπαυλα ο «Γηραιός» μπήκε πιο συγκεντρωμένα στο ματς και κατάφερε να μειώσει σε διαφορά ενός τριπόντου με το τρίτο δεκάλεπτο να λήγει 60-63 και το τέταρτο να προμηνύει μεγάλο ντέρμπι στη Θεσσαλονίκη. Ο Ηρακλής πίεσε και πέρασε για πρώτη φορά στο ματς μπροστά με τον Αγραβάνη για το 81-80 λίγα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, όμως στη συνέχεια ο Μολφέτας μαζεύοντας το ριμπάουντ στο 1’’ έκανε το 81-82, με τον Ηρακλή να μην εκδηλώνει σωστά την τελευταία του επίθεση.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Κόουλμαν με 20 πόντους, ο Ντέιβις είχε 17 πόντους και 10 ριμπάουντ, τους ίδιους πόντους σκόραρε και ο Δίπλαρος (7 ασίστ), ενώ ο ήρωας Μολφέτας έβαλε 9 πόντους.

Για τους ηττημένους ο Λιντς έβαλε 16 πόντους, ενώ διψήφιοι ήταν οι Ντάγκλας (15π.), Αγραβάνης (14π.) και Κουζέλογλου (12π.).

Διαιτητές: Τσαρούχα, Κάρδαρης, Τσώνος

Με αυτή τη νίκη ο Απόλλων έφτασε το ρεκόρ του στο 3-3, ενώ ο Ηρακλής, έχοντας κάνει το ρεπό του, έπεσε στο 1-4. Στην επόμενη αγωνιστική (7η) ο Ηρακλής αντιμετωπίζει εκτός έδρας τον Άρη (14/11), ενώ ο Απόλλων είναι η ομάδα που έχει ρεπό.

Τα δεκάλεπτα: 20-26, 36-49, 60-63, 81-82

Champions League: Έτσι θα ήταν σήμερα το παζλ της σεζόν 2024/25
Νιγηρία: Νέος ομοσπονδιακός προπονητής ο Φίνιντι Τζορτζ
ΠΑΟΚ – ΑΕΚ: Οι ξέφρενοι πανηγυρισμοί στην Τούμπα – «Το πρωτάθλημα έχει δρόμο» (videos)
Ιταλία: «Άγριο» ξύλο πριν το Τζένοα – Κάλιαρι στη Serie A | Δείτε video