Λάρισα-Λαύριο, 66-75: Με εντυπωσιακό come back πήραν το διπλό οι Λαυριώτες

Λάρισα-Λαύριο:  Μεγάλη νίκη πέτυχε το Λαύριο που με ένα «σκληρό» τέταρτο δεκάλεπτο έφυγε αλώβητο από τη Λάρισα στα πλαίσια της 3ης αγωνιστικής της Basket League με σκορ 66-75

Παρά το -15 στην έναρξη του ματς το Λαύριο επέστρεψε στο παιχνίδι και με το εντυπωσιακό 9-25 της τελευταίας περιόδου, πέρασε νικηφόρα από την Λάρισα με 75-66

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν μουδιασμένα στο παρκέ πετυχαίνοντας μόλις 13 πόντους στα πρώτα δέκα λεπτά της αναμέτρησης στη Λάρισα, ενώ οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την παθητική άμυνα για να σκοράρουν 20 και να αποκτήσουν μια διαφορά 7 πόντων.

H εικόνα στο δεύτερο δεκάλεπτο άλλαξε με την ομάδα του Χρήστου Σερέλη να μπαίνει πιο συγκεντρωμένα στις φάσεις και να είναι παραγωγικότερη και στις δυο πλευρές του γηπέδου με τους Πέτρο Γερομιχαλό και Νίκος Περσίδης να έρχονται από τον πάγκο και να δίνουν λύσεις στην επίθεση.

Στο 15' το ματς ήρθε στη διαφορά ενός πόντου (24-25) και έκτοτε το ματς εξελίχθηκε σε θρίλερ για τη Λάρισα που έχασε και πήρε το προβάδισμα πολλές φορές μέχρι την λήξη της αναμέτρησης.

Μετά την επιστροφή από τα αποδυτήρια οι γηπεδούχοι έκαναν αρκετά λάθη που τους στοίχισαν δίνοντας το μομέντουμε στο Λαύριο. Και κάπως έτσι με πρωταγωνιστές τους Τάισον Κάρτερ και Μάρκους Λιούις στην επίθεση οι Λαυριώτες έκαναν την ανατροπή και έφυγαν με το ροζ φύλλο αγώνα από το κλειστό της Νεάποής για το τελικό 66-75.

Για την ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου ξεχώρισαν οι Τζέιλεν Χάντσον (20π, 4ρ), Τζέι Θριτ (15π, 7ρ, 6ασ) και Ουσμάν Κρουμπάλι (12π, 10ρ, 5ασ).

Από την άλλη, κορυφαίοι για το σύνολο του Χρήστου Σερέλη οι Τάισον Κάρτερ (19π, 3ρ, 4ασ), Βασίλης Μουράτος (9π, 8ασ) και Πέτρος Γερομιχαλός (13π, 6ρ, 5ασ).

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κορομηλάς - Ξενικάκης - Λουλουδιάδης.
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-13, 38-35, 57-50, 66-75.