AEK-Προμηθέας 113-101: Ο Μέικον «σκότωσε» τον Κλαβέλ και πήρε την παρωδία

Άμυνα με τα... μάτια στο ΟΑΚΑ και 1-1 (videos)

H AEK έκανε το 1-1 στη σειρά των μικρών τελικών της Basket League κόντρα στον Προμηθέα, σε ένα ματς παρωδία του μπάσκετ.

Σε παρωδία του μπάσκετ εξελίχθηκε ο δεύτερος αγώνας της σειράς των μικρών τελικών της Basket League στο ΟΑΚΑ.

Η ΑΕΚ έκανε το 1-1 κόντρα στον Προμηθέα με τους Μέικον και Κλαβέλ να σκοράρουν από 42 και 45 πόντους, αντίστοιχα, σε ένα παιχνίδι που και οι δύο ομάδες έπαιζαν άμυνα με τα μάτια, ειδικά στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Το τρίτο παιχνίδι της σειράς θα γίνει την προσεχή Κυριακή (18:00) στην Πάτρα.

Με τις άμυνες να μπαίνουν σε δεύτερη μοίρα και την ΑΕΚ να βρίσκει γρήγορα ρυθμό από την περιφέρεια, οι γηπεδούχοι σήκωσαν από τα πρώτο λεπτά κεφάλι στο σκορ και δεν αγχώθηκαν μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (56-51).

Η Ένωση, πάντως, φρόντισε από την τρίτη περίοδο να μπει πρόωρα σε τροχιά νίκης και το πέτυχε. Ενεργοποιώντας την άμυνα και έχοντας διάρκεια στην επίθεση, οι «κιτρινόμαυροι» έτρεξαν ένα καθοριστικό επιμέρους σκορ 16-6, εκτοξεύοντας τη διαφορά στο 27΄ στο +15 (72-57).

Με τον Μέικον να ευστοχεί σε ακόμη πέντε τρίποντα στον επίλογο του αγώνα, διάστημα που σημείωσε τους 22 από τους 42 συνολικά πόντους του, η ΑΕΚ δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο, φτάνοντας άνετα στο τελικό 113-101, σε μία αναμέτρηση γεμάτη επιθετικά ρεκόρ.

Τα δεκάλεπτα: 27-22, 56-51, 74-64, 113-101

Λίβερπουλ: Θέλει Σλοτ στη θέση του Κλοπ ο Φαν Ντάικ
Euroleague: Ρεκόρ καριέρας ο... διαστημικός Κώστας Σλούκας - Ένα βήμα πριν το Final 4 η Ρεάλ