ΑΕΚ – ΠΑΟΚ 87-81: Πρόκριση για την «Ένωση» με... «φωνές» των φιλοξενούμενων!

Η ΑΕΚ νίκησε 87-81 τον ΠΑΟΚ στο τρίτο ματς της σειράς και προκρίθηκε στα ημιτελικά, όπου θα αντιμετωπίζει τον Παναθηναϊκό - «Φωνάζουν» για το αντικανονικό κόψιμο του Μέικον οι φιλοξενούμενοι

Την πρόκριση για την ημιτελική φάση της Basket League πήραν οι «κιτρινόμαυροι», οι οποίοι, όμως, κατάφεραν να κάνουν τα εύκολα δύσκολα πριν καταφέρουν να επιβιώσουν στο «do or die» ματς της σειράς. Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν στο -20 στο ημίχρονο, αλλά έκαναν το μεγάλο come back στο δεύτερο μέρος και «φωνάζουν» δίκαια για το αντικανονικό κόψιμο του Μέικον στον Λοβ στα 33.5'' πριν το φινάλε. Η μπάλα είχε χτυπήσει πρώτα στο ταμπλό κι οι διαιτητές αν το είχαν μετρήσει όπως όφειλαν, ο ΠΑΟΚ θα είχε μειώσει στο καλάθι, αντί για 83-81, όμως, το σκορ έγινε 85-79 μετά από δύο βολές του Αμερικανού γκαρντ της «Ένωσης».

Η εξέλιξη του ματς

Το παιχνίδι είχε πολύ καλό ρυθμό στο ξεκίνημα του, με την ΑΕΚ να μπαίνει «ζεστή» στο ματς και να είναι πιο εύστοχη από τον ΠΑΟΚ. Οι «κιτρινόμαυροι» ξεκίνησαν το ματς με 8/10 σουτ και προηγήθηκαν 22-15, ενώ η πρώτη περίοδος είχε κι αρκετές εκατέρωθεν βολές, αποτέλεσμα του γεγονότος ότι οι δύο ομάδες είχαν συμπληρώσει φάουλ από το πεντάλεπτο.

Οι φιλοξενούμενοι αντιμετώπισαν πολλά προβλήματα στην άμυνα, κάτι που εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο η «Ένωση», η οποία ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο με σερί 7-0, για να εκτοξεύσει τη διαφορά στο +13 (33-20 στο 13'). Ο ΠΑΟΚ έκανε με ευκολία λάθη, ενώ η κακή λειτουργία στην επίθεση έφερε κακές επιστροφές στην άμυνα. Γενικότερα, οι παίκτες του Αγγέλου έκαναν μια σπουδαία δεύτερη περίοδο και με τρίποντο του Ματσιούλις στο φινάλε εκτόξευσε τη διαφορά στο +20 (49-29). Είναι χαρακτηριστικό ότι το επιμέρους σκορ υπέρ των «κιτρινόμαυρων» ήταν 23-9!

Μετά την ανάπαυλα οι κοντοί του ΠΑΟΚ άρχισαν να... παίρνουν μπρος, βελτιώνοντας την απόδοση τους, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν ευάλωτοι στην άμυνα. Η ΑΕΚ το εκμεταλλεύτηκε και διατήρησε σταθερά ένα διψήφιο προβάδισμα, αντέχοντας στην αντεπίθεση της ομάδας της Θεσσαλονίκης. Οι παίκτες του Λυκογιάννη, πάντως, «ροκάνισαν» τη διαφορά και την έφεραν στο -10 (65-55), αλλά το τρίποντο του Γκίκα στην εκπνοή έστειλε τους γηπεδούχους με προβάδισμα 13 πόντων στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Ο ΠΑΟΚ κατέβαλε μεγάλη προσπάθεια για να επιστρέψει στο ματς κι έκανε μια τρομερή αντεπίθεση, έχοντας πρωτοστάτη τον Καμπερίδη! Ο Έλληνας φόργουορντ έβαλε δύο τρίποντα σε ενάμισι λεπτό κι οι φιλοξενούμενοι έριξαν μετά από ώρα τη διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο, πλησιάζοντας στο -4 (83-79), στα 41.6 δευτερόλεπτα.

Στα 33.5 δευτερόλεπτα ο Λαβ έκλεψε κι έφυγε στον αιφνιδιασμό, ο Μέικον τον έκοψε αντικανονικά καθώς η μπάλα είχε βρει πρώτα το ταμπλό. Οι διαιτητές, όμως, δεν μέτρησαν το καλάθι, κάτι που έκανε έξαλλους τους ανθρώπους του ΠΑΟΚ, ενώ στη συνέχεια ο Μέικον με 2/2 βολές έκανε το 85-79 στα 26.6''. Το ματς οδηγήθηκε στη ρουλέτα των βολών, όπου οι παίκτες της ΑΕΚ ήταν ψύχραιμοι και πήραν τη νίκη και την πρόκριση.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-20, 49-29, 68-55, 87-81.

Δείτε στο gallery στα στατιστικά των δύο ομάδων...