Ηρακλής: Ο «περίπατος» κόντρα στον Ιωνικό (video)

Η διαφορά μεταξύ του Ηρακλή και του Ιωνικού Affidea ήταν εμφανής σε όλη τη διάρκεια του αγώνα με τον οποίο ολοκληρώθηκε η 19η αγωνιστική της ΕΚΟ Basket League.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης έφτασε στην 9η νίκη της με 107-75 και ξεπέρασε τον αντίπαλο της που έμεινε στις οχτώ, όπως και το Ρέθυμνο Cretan Kings και τον Κολοσσό H Hotels, για να βρεθεί στην 7η θέση της βαθμολογίας.

Οι γηπεδούχοι είχαν πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και τρεις από αυτούς τελείωσαν το παιχνίδι με double-double (Ντέιβις 18π, 11ρ, Σούλερ 15π, 12ασ, Καββαδάς 14π, 11ρ.).

Σε ομαδικό επίπεδο έφτασαν σε μεγάλες επιδόσεις ριμπάουντ (50) και ασίστ (31) ενώ οι φιλοξενούμενοι μετά τους 21 πόντους του ημιχρόνου σημείωσαν 54 στο δεύτερο ημίχρονο, όταν είχε πια κριθεί το παιχνίδι.

Οι δύο ομάδες παρουσιάστηκαν με απουσίες και κυρίως η φιλοξενούμενη που δεν είχε διαθέσιμους τους Δημάκο, Μπατή και Κώττα με αποτέλεσμα να έχει 10 διαθέσιμους παίκτες.

Από την άλλη πλευρά ο Ηρακλής δεν είχε στη διάθεση του τον Αυστραλό Ογκίλβι που έφτασε προ ημερών στην Ελλάδα αλλά το άλλο νέο πρόσωπο του, ο Αμερικανός Τζίμι Γκάβιν έκανε ντεμπούτο στην ΕΚΟ Basket League.

Premier League: Η τεχνητή νοημοσύνη της DANZ προβλέπει πρωταθλητή, υποβιβασμό και πρώτο σκόρερ
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Τα highlights της νίκης τίτλου των «κιτρινόμαυρων» κι οι δηλώσεις Αλμέιδα, Τερίμ
Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 75-77: Ξεκίνημα με «break» οι «ερυθρόλευκοι» | «Διπλό» και για τη Φενέρ