Πανιώνιος-Κολοσσός 88-80: Με τη βοήθεια των ξένων (photos)

Το ντέρμπι της παραμονής στη μεγάλη κατηγορία πήρε ο Πανιώνιος που επικράτησε με 88-80 του Κολοσσού Ρόδου εντός έδρας

Με τους ξένους παίκτες να κάνουν όλη τη δουλεια και κυρίως ο Μπέρι που σημείωσε 26 πόντους ο Πανιώνιος πήρε τη νίκη με 88-80 κόντρα στον Κολοσσό Ρόδου και πήρε ένα ματς που είχε χαρακτηριστεί τελικός όσο αφορά την παραμονή της ομάδας στη μεγάλη κατηγορία. Αντίθετα για τους Ροδίτες, ούτε το ντεμπούτο του Κώστα Φλεβαράκη στον πάγκο της ομάδας δεν έφερε την αλλαγή στο σύλλογο. Οι Μαυροειδής (22π.) και Γκιμπς (20π.) προσπάθησαν αλλά δεν μπόρεσαν να αλλάξουν τη ροή του αγώνα.

Στο μεταξύ επεισόδια υπήρξαν ανάμεσα σε φιλάθλους του Πανιωνίου και τις αστυνομικές δυνάμες εκτός του γηπέδου όπου γινόταν το ματς, με τις πληροφορίες να αναφέρουν για τραυματίες αστυνομικούς.

Στο πρώτο μέρος, ήταν ο Χάρις που είχε αναλάβει τις περισσότερες πρωτοβουλίες στο σκοράρισμα από πλευράς γηπεδούχων (12π. μόνο στο 1ο δεκάλεπτο), αλλά ο Μαυροειδής παλεύοντας μόνος εναντίον όλων κατάφερνε να διατηρεί τον Κολοσσό στη διεκδίκηση της νίκης (45-39 στο ημίχρονο). Στην 3η περίοδο, έκανε τη διαφορά ο Πανιώνιος, διάστημα στο οποίο πάτησε γκάζι, εκτόξευσε τη διαφορά στο +18 και έκτοτε δεν ξανακοίταξε πίσω (23-16 το επιμέρους σκορ). Με την έναρξη της 4ης περιόδου, ο ηλεκτρονικός πίνακας έδειχνε 68-55 υπέρ της ομάδας της Νέας Σμύρνης και παρά τις προσπάθειες των Ροδιτών να μαζέψουν τη διαφορά, ο Πανιώνιος διατήρησε τον απόλυτο έλεγχο.

Αριστεία Φαρμακευτικής Αγοράς: Στη ΒΙΑΝΕΞ και την καθηγήτρια Ελένη Σκαλτσά τα δύο ειδικά βραβεία