Κύμη-Ολυμπιακός 74-77: Γλίτωσε το… έμφραγμα στη Χαλκίδα! (photos)

Με τρίποντο του Αξέλ Τουπάν λίγο πριν το φινάλε ο Ολυμπιακός γλίτωσε το «σοκ», κερδίζοντας 77-74 στην έδρα της αξιόμαχης Κύμης.

Λίγες ημέρες μετά το εύκολο «διπλό» στην έδρα της Χίμκι, ο Ολυμπιακός έπαιξε με τη «φωτιά» στη Χαλκίδα και παραλίγο να το πληρώσει ακριβά, σε μια αναμέτρηση που ο Βασίλης Σπανούλης έμεινε εκτός αποστολής για να ξεκουραστεί!

Ο Γάλλος φόργουορντ πέτυχε το μεγάλο σουτ του αγώνα κι έτσι η ομάδα του Πειραιά κατάφερε να κάνει το "2 στα 2" στην Basket League.

Η Κύμη έδειξε από το ξεκίνημα ότι θα αποτελέσει… σκληρό καρύδι για τους «ερυθρόλευκους» και καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης είχε «απαντήσεις». Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κερδίσουν τη μάχη των ριμπάουντ, την ώρα που ο Ουάσινγκτον δημιούργησε πολλά προβλήματα στην άμυνα του Ολυμπιακού.

Με τον Ουίλιαμς-Γκος να ηγείται επιθετικά της ομάδας του, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 39-30 λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου αλλά η Κύμη απάντησε στο επιμέρους 21-12 που έκανε ο Ολυμπιακός στη δεύτερη περίοδο. Συγκεκριμένα, οι γηπεδούχοι έκαναν 25-15 στο τρίτο δεκάλεπτο και μπήκαν στην τελευταία περίοδο, έχοντας προβάδισμα τριών πόντων (57-54).

Οι Μιλουτίνοφ και Στρέλνιεκς ήταν αυτοί που ανέλαβαν δράση στα τελευταία δέκα λεπτά για τον Ολυμπιακό, ο οποίος με καλάθι του Λετονού προηγήθηκε με 68-63 (36’)! Ο Ουάσινγκτον, όμως, ήταν… on fire και με δικό του τρίποντο έφερε ξανά το ματς στην ισοπαλία (68-68) και το ματς οδηγήθηκε σε δραματικό φινάλε!

Τελικά, ο Ολυμπιακός βρήκε έναν… απρόσμενο ήρωα καθώς ο Τουπάν πέτυχε μεγάλο τρίποντο από τη γωνία κι έκανε το 74-77, 17 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε! Ο Σαγκς αστόχησε σε λέι απ κι εκεί όλα τελείωσαν για την Κύμη...

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-18, 32-39, 57-54, 74-77.

Δείτε τα πλήρη στατιστικά των ομάδων και φωτογραφίες από τον αγώνα στο gallery...