Παναθηναϊκός Superfoods – Μακάμπι FOX Τελ Αβίβ 78-68: Καλό μπάσκετ και... Διαμαντίδης

Η πρώτη ημέρα του τουρνουά «DiamondsAreForever» προς τιμήν του Δημήτρη Διαμαντίδη ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό Superfoodsνα νικάει 78-68 τη Μακάμπι FOX Τελ Αβίβ.

Οι «πράσινοι» έδειξαν ορισμένα από τα στοιχεία που θέλουν να παρουσιάσουν και μέσα στη σεζόν παίζοντας γρήγορο μπάσκετ με έμφαση στην καλή άμυνα και τον αιφνιδιασμό. Στο πρώτο ημίχρονο είχαν εξαιρετική απόδοση, ενώ στο δεύτερο έπεσε κάπως ο ρυθμός, φτάνοντας πάντως σε μία εύκολη νίκη.

Παράλληλα ο Δημήτρης Διαμαντίδης γνώρισε την αποθέωση ακούγοντας από τον κόσμο το όνομά του σε αρκετές περιπτώσεις. Πλέον άπαντες περιμένουν το βράδυ του Σαββάτου (17/9) και τη μεγάλη στιγμή της απόσυρσης της φανέλας του Μήτσου.

Η εξέλιξη του αγώνα

Ιδιαίτερα κεφάτος ήταν ο Παναθηναϊκός Superfoods στο ξεκίνημα του αγώνα με την Μακάμπι FOXΤελ Αβίβ. Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη στα αποκαλυπτήριά της μπροστά στο κοινό της μπήκε δυνατά στο γήπεδο και ξέφυγε νωρίς-νωρίς με 12-5. Το πρώτο δεκάλεπτο κύλησε με τους γηπεδούχους να έχουν σταθερά το προβάδισμα κι έκλεισε με τον φωτεινό πίνακα του ΟΑΚΑ να γράφει 26-16.

Στα πρώτα πέντε λεπτά της δεύτερης περιόδου η Μακάμπι βρήκε τον τρόπο να πλησιάσει σκοράροντας αρκετούς εύκολους πόντους. Μείωσε μέχρι και στους πέντε (31-26, 15’), αλλά σ’ εκείνο το σημείο οι κυπελλούχοι Ελλάδας πάτησαν ξανά το γκάζι και με όπλο την εξαιρετική άμυνα και τα καλάθια στον αιφνιδιασμό εκτόξευσε την διαφορά στους 17 πόντους (47-30), για να κλείσει το πρώτο μέρος με 47-32 χάρη σε σουτ εκτός ισορροπίας του Ραντ.

Το τρίτο δεκάλεπτο άρχισε μετά την βράβευση του Δημήτρη Διαμαντίδη από τους Ισραηλινούς οι οποίοι χάρισαν στον εμβληματικό αρχηγό του «τριφυλλιού», μία φανέλα της «ομάδας του Λαού» με το όνομά του και τον αριθμό 13. Οι «πράσινοι» είχαν κέφια και συνέχισαν να σκοράρουν κατά βούληση παίζοντας και καλή άμυνα. Στο 26’ το σκορ ήταν 58-37 έπειτα από καλάθι του Νίκολς. Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν και χάρη στον Ραντ μείωσαν 63-50 στο τέλος της  περιόδου.

Οι δύο προπονητές συνέχισαν τις δοκιμές και στο τελευταίο κομμάτι της αναμέτρησης, χρησιμοποιώντας πρόσωπα και σχήματα που ίσως τους φανούν χρήσιμα κατά τη διάρκεια της σεζόν. Η διαφορά παρέμενε σταθερά γύρω στους δέκα πόντους, με τον Παναθηναϊκό Superfoodsνα μην την αυξάνει, αλλά χάρη στην καλή του άμυνα να μην επιτρέπει και στους φιλοξενούμενους να μπουν στο... κόλπο. Ο Τζέιμς Γκιστ και ο Μάικ Τζέιμς χάρισαν ορισμένες θεαματικές στιγμές με εντυπωσιακά καρφώματα για να διαμορφωθεί το τελικό 78-68 μέσα σε αποθέωση.

Δεκάλεπτα: 26-16, 47-32, 63-50, 78-68

Παναθηναϊκός Superfoods (Αργύρης Πεδουλάκης): Σίνγκλετον 9, Νίκολς 9, Ρίβερς, Τζέιμς 13, Μποχωρίδης 1, Φώτσης 3, Παππάς 11, Φελντέιν, Γκιστ 12, Χαραλαμπόπουλος, Μπουρούσης 13, Καλάθης Ν. 7, Καλάθης Π.

Μακάμπι FOXΤελ Αβίβ (Ερέζ Έντελσταϊν): Ραντ 14, Σέλεϊ 6, Σμιθ, Μέκελ 4, Πνίνι 13, Σεγκέφ 2, Οχαγιόν 7, Ουίμς 3, Αελξάντερ, Άιβερσον 4, Τσίρμπες 15

Θυμηθείτε την εξέλιξη του αγώνα στο Live Chat του Onsports.

ΠΑΟΚ-Μπριζ 0-2: Αξεπέραστο εμπόδιο οι εξαιρετικοί Βέλγοι
ΕΠΟ: «Ουδέποτε ετέθη θέμα θετικού δείγματος διεθνούς ποδοσφαιριστή»
Conference League: Ο Μαρτίνες δε χάνει στα πέναλτι, πρόκριση για Άστον Βίλα!
Άρης – ΑΕΚ: Ατομικό για Μουκουντί και Άμραμπατ | Εκτός οι Λιβάι Γκαρσία, Στάνκοβιτς