Παναθηναϊκός - Άρης 84-68: Σοβαρεύτηκε και πέρασε άνετα

Ο Παναθηναϊκός ήταν σοβαρός στον πέμπτο ημιτελικό με τον Άρη και νίκησε εύκολα 84-68, έχοντας κορυφαίο τον Τζέιμς Φελντέιν ο οποίος σταμάτησε στους 23 πόντους - Την Πέμπτη (19/5) ξεκινούν οι τελικοί με τον Ολυμπιακό

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε φουριόζος το παιχνίδι για να δείξει από το ξεκίνημα της αναμέτρησης ότι δεν είχε διάθεση να αφήσει περιθώρια στον αντίπαλό του ούτως ώστε να πιστέψει ότι μπορεί να πάρει κάτι από την αναμέτρηση. Στο πρώτο δεκάλεπτο «έχτισε» από νωρίς διψήφιες διαφορές και σ' όλο το υπόλοιπο παιχνίδι απλώς τις διαχειρίστηκε για να πάρει την τρίτη νίκη στην ημιτελική σειρά και να προκριθεί στους τελικούς με τον Ολυμπιακό. Αυτοί θα ξεκινήσουν την προσεχή Πέμπτη (19/5) στο ΣΕΦ.

Όσον αφορά τον αγώνα, οι «πράσινοι»... καθάρισαν στο πρώτο ημίχρονο όταν ήταν πολύ καλύτεροι από τους αντιπάλους τους και με μπροστάρη τον Τζέιμς Φελντέιν ξέφυγαν. Στην τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και προσπάθησαν να ξαναμπούν στο κόλπο. Ωστόσο στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι φόρτσαραν ξανά για να πάρουν τη νίκη με το τελικό 84-68.

Εξαιρετική εμφάνιση μετά από καιρό για τον Τζέιμς Φελντέιν ο οποίος σταμάτησε στους 23 πόντους και ηγήθηκε στο σκοράρισμα για τους νικητές, ενώ 16 πρόσθεσε ο Τζέιμς Γκιστ (συνεχίζοντας όμως να είναι εκνευριστικά άστοχος από την γραμμή των βολών), ενώ Γουίλιαμς και Καλάθης πρόσθεσαν από 15.

Στον αντίποδα, για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Τζερέλ Μακ Νιλ με 18 πόντους και ο Οκάρο Ουάιτ με 17.

Οι «κίτρινοι» θα παίξουν στη σειρά των μικρών τελικών με την ΑΕΚ για την τρίτη θέση, έχοντας το πλεονέκτημα έδρας.

Δεκάλεπτα: 24-14, 40-28, 57-48, 84-68

Παναθηναϊκός (Αργύρης Πεδουλάκης): Χαραλαμπόπουλος 4, Φώτσης, Καλάθης 15 (2), Γουίλιαμς 15 (1), Χάντερ, Ραντούλιτσα 9, Παππάς, Φελντέιν 23 (4), Διαμαντίδης 2, Γκιστ 16, Χέινς

Άρης (Δημήτρης Πρίφτης): Ουάιτ 17 (3), Ουότερς 10, Μούρτος 10 (2), Σίμτσακ, Μακ Νιλ 18 (3), Ξανθόπουλος, Πελεκάνος, Τσούπκοβιτς 9 (1), Φλιώνης, Ζάρας 2, Κοέν 2

Θυμηθείτε την εξέλιξη του αγώνα στο Live Chat του Onsports.

Κριστιάνο Ρονάλντο: Μια εντυπωσιακή Ferrari είναι το νέο super car στη μεγάλη συλλογή του (photo)