Προϊστορία Ολυμπιακός-ΑΕΚ: Η μπίλια στο... κόκκινο (videos)

Υπέρ του Ολυμπιακού είναι η προϊστορία των αναμετρήσεων με την ΑΕΚ, στην έδρα των «ερυθρόλευκων», για το πρωτάθλημα.

Συγκεκριμένα, σε συνολικά 66 παιχνίδια που έχουν δώσει οι δύο ομάδες από την περίοδο 1930-31 μέχρι και τώρα, ο Ολυμπιακός έχει πετύχει 36 νίκες, έναντι 14 της ΑΕΚ, ενώ 16 παιχνίδια έχουν λήξει ισόπαλα.

Όσον αφορά στα γκολ, οι «ερυθρόλευκοι» έχουν σκοράρει 126, δηλαδή περίπου 2 ανά παιχνίδι, ενώ η ΑΕΚ 56.

Πρώτοι σκόρερ για τον Ολυμπιακό σε αυτά τα παιχνίδια είναι οι Πρέντραγκ Τζόρτζεβιτς και Αλέξης Αλεξανδρής, οι οποίοι έχουν πετύχει 5 γκολ, ενώ για την ΑΕΚ πρώτος σκόρερ είναι ο Μίμης Παπαϊωάννου με 7 τέρματα.

Όσον αφορά στις μεγαλύτερες νίκες του Ολυμπιακού αυτές έχουν σημειωθεί τη σεζόν 1980-81 και 2010-11 με 6-0, ενώ την περίοδο 1953-54 είχε κερδίσει με 5-0. Η μεγαλύτερη νίκη της Ένωσης έχει σημειωθεί τη σεζόν 1967-68 με 4-1.