Volley League: Ξανά νικητής ο Παναθηναϊκός κόντρα στον ΠΑΟΚ!
Intime

Volley League: Ο Παναθηναϊκός πέρασε ξανά νικηφόρα από το κλειστό του ΠΑΟΚ επικρατώντας 3-1 σετ του «δικέφαλου» σε ένα εκπληκτικό ματς.

Λίγο καιρό μετά την κατάκτηση του League Cup κόντρα στον ΠΑΟΚ, ο Παναθηναϊκός νίκησε ξανά τον «δικέφαλο». Οι «πράσινοι» του Δημήτρη Ανδρεόπουλου αυτή τη φορά επικράτησαν στη Θεσσαλονίκη με 3-1 σετ, σε ένα εκπληκτικό ματς και με το τελευταίο σετ να κρίνεται στους 36 πόντους.

Με την επικράτηση αυτή για την Α1 των ανδρών, το «τριφύλλι» έπιασε τον αντίπαλό του στη δεύτερη θέση. Το ματς άρχισε με τους «πράσινους» να είναι καλύτεροι, αλλά ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε στο 12-12. Ο Παναθηναϊκός ανέβασε απόδοση και εκ νέου ξέφυγε με 5 πόντους, κατακτώντας τελικά το σετ με 18-25.

Το δεύτερο σετ ήταν ξεκάθαρο. Ο ΠΑΟΚ ξέφυγε στα μέσα του σετ με 16-10 και κράτησε το άνετο προβάδισμα μέχρι τέλους, ισοφαρίζοντας με το 25-16.

Ο «δικέφαλος» έχοντας ρυθμό μπήκε καλύτερα στο τρίτο σετ, φτάνοντας και στο +4. Όμως ο Παναθηναϊκός αντέδρασε, ισοφάρισε στο 19-19, πέρασε μπροστά με 21-22 και τελικά πήραν το σετ με 24-26.

Το τέταρτο σετ ήταν και το πλέον συναρπαστικό. Ο ΠΑΟΚ πέρασε μπροστά με 13-8, ενώ διατήρησαν τη διαφορά μέχρι το 20-15. Εκεί ο Παναθηναϊκός έδειξε χαρακτήρα και μάζεψε τη διαφορά στο 20-19, ενώ ισοφάρισε στο 23-23. Από εκεί και πέρα όλα ήταν ανοιχτά, με το προβάδισμα στις παρατάσεις να αλλάζει χέρια. Τελικά ο Ερνάντες τελείωσε το σετ στο 34-36, δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του με 1-3 σετ.

Τα σετ: 18-25, 25-16, 24-26, 34-36

Α1 ΑΝΔΡΩΝ

11η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Φοίνικας Σύρου-Ολυμπιακός 2-3 (16-25, 25-19, 25-20, 21-25, 13-15)

Άθλος Ορεστιάδας - Αριστοτέλης Σκύδρας 3-0 (25-17, 25-21, 25-19)

Μίλων - Πήγασος Πολίχνης 3-0 (25-20, 25-22, 25-16)

ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός 1-3 (18-25, 25-16, 24-26, 34-36)

ΠΑΟΚ: Πέθανε ο Νίκος Τζαντζαράς
LIVE Euroleague: Ο «τελικός» για το Final Four του Παναθηναϊκού AKTOR κόντρα στη Μακάμπι Τελ Αβίβ
Παναθηναϊκός Aktor: Στο ΟΑΚΑ για τον... τελικό ο Δ. Γιαννακόπουλος
Παναθηναϊκός: Ατομικό για Μπερνάρ και Ιωαννίδη