Ο Μπρίμιν Κιπκορίρ Μισόι ο μεγάλος νικητής - πρώτος Έλληνας ο Γκελαούζος (vids)

Νικητής του Κλασικού Μαραθωνίου 2018 είναι ο Κενυάτης Μπρίμιν Κιπκορίρ Μισόι με 2:10:56 - Στη δεύτερη θέση τερμάτισε ο Αιθίοπας Tiruneh Workneh Tesfa με χρόνο 02:12:52 και στην τρίτη θέση ο επίσης Αιθίοπας Mengist Azmeraw με χρόνο 02:13:20 - Έβδομος τερμάτισε ο Κώστας Γκελαούζος

Ο Κενυάτης αθλητής Μπρίμιν Μισόι είναι ο μεγάλος νικητής στον 36ο Αυθεντικό Μαραθώνιο Αθήνας. Ο Κενυάτης κάλυψε τα 42 χλμ σε χρόνο 2.10.56, γνωρίζοντας την αποθέωση κατά  τον τερματισμό του στο  «Καλλιμάρμαρο».

Δείτε τη στιγμή του τερματισμού:

Ο πρώτος Έλληνας που τερμάτισε είναι ο μαραθωνοδρόμος, Κώστας Γκελαούζος με 02:21:54, ο οποίος γνώρισε την απόλυτη αποθέωση κατά την είσοδό του στο Παναθηναϊκό Στάδιο.

Δείτε τον Έλληνα αθλητή να τερματίζει:

Χιλιάδες δρομείς από όλον τον κόσμο βρέθηκαν σήμερα στο λεκανοπέδιο για τον 36ο Μαραθώνιο. Την εκκίνηση του αγώνα δρόμου των 10 χιλιομέτρων έδωσε ο δήμαρχος Αθηναίων Γιώργος Καμίνης στις 08:30.

Περισσότεροι από 55.000 δρομείς από 105 χώρες απέδειξαν τη δύναμη της ανθρώπινης θέλησης και ψυχής στέλνοντας παράλληλα ένα μήνυμα αισιοδοξίας καθώς οι 18.750 μαραθωνοδρόμοι πέρασαν από τις περιοχές που επλήγησαν από την μεγάλη πυρκαγιά του Ιουλίου στην ανατολική Αττική.

Διαβάστε περισσότερα στο Newsbomb.gr

Παναθηναϊκός AKTOR – Μακάμπι Τελ Αβίβ: LIVE το Game 1 της σειράς των playoffs της Euroleague
Παναθηναϊκός AKTOR: Ο Μάικ γύρισε σπίτι του…
Ρομπίνιο: Συμπλήρωσε ένα μήνα στη φυλακή - Από την απομόνωση σε κελί 8 τ.μ.
Βεζένκοφ: «Είναι δύσκολα στο ΝΒΑ αλλά έκανα την σωστή επιλογή»