Αστέρας Τρίπολης-Λεβαδειακός 0-0: Κόλλησε στο μηδέν και αγχώνεται (photos)

Άβολη ισοπαλία στην Τρίπολη για Αστέρα και Λεβαδειακό.

Την ευκαιρία να… ανασάνει έχασε ο Αστέρας Τρίπολης, ο οποίος έμεινε στο 0-0 με τον Λεβαδειακό. Αν και οι Αρκάδες ήταν κυρίαρχοι στο παιχνίδι, δεν μπόρεσαν να στείλουν τη μπάλα στα δίχτυα, έχοντας πολλές χαμένες ευκαιρίες όπως το δοκάρι του Μανιά στο 1’. Οι Βοιωτοί απείλησαν ελάχιστα, με τον έναν βαθμό να μην τους βοηθά ιδιαίτερα να αποφύγουν την προτελευταία θέση, όμως ο Μπάγιτς κράτησε το μηδέν.

Ο Αστέρας Τρίπολης μπήκε αποφασιστικά στο παιχνίδι και στο πρώτο λεπτό έχασε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, όταν ο Μανιάς βγήκε τετ α τετ με το Μπάγιτς, επιχείρησε τη λόμπα, αλλά η μπάκα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Οι Αρκάδες συνέχισαν να πιέζουν, με τον Λεβαδειακό να απειλεί ελάχιστα με αντεπιθέσεις. Στο 24’ ο Πασαλίδης με κεφαλιά ανάγκασε τον Μπάγιτς να αποκρούσει, ενώ στο 27’ το πλασέ του Καλτσά πέρασε άουτ. Στο 32’ ο Νίκας έκανε ένα καλό σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Ο Αστέρας ήλεγχε τον ρυθμό του αγώνα, αλλά δεν μπορούσε να γίνει απειλητικός.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο, με τους Αρκάδες να πιέζουν την άμυνα του Λεβαδειακού, αλλά να μην μπορεί να σκοράρει. Στο 66’ ο Μανιάς βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά κόπηκε πριν κάνει το σουτ, ενώ στο 75’ ο Καλτσάς έκανε το σουτ, αλλά ο Μπάγιτς απέκρουσε. Το άγχος ήταν εμφανές στις κινήσεις των παικτών του Αστέρα, με τους παίκτες του Λεβαδειακού να αμύνονται μαζικά. Στο 90’ σουτ του Τσιλιανίδη, μπλόκαρε ο Μπάγιτς. Στα τελευταία λεπτά επικράτησαν νεύρα και δεν σημειώθηκε κάποια ευκαιρία, με το 0-0 να διατηρείται ως το τέλος.

Αστέρας Τρίπολης (Γιώργος Παράσχος): Αθανασιάδης, Κώτσιρας, Πασαλίδης, Τριανταφυλλόπουλος, Κυριακόπουλος (68’ Τασουλής), Βαλιέντε, Μουνάφο, Ρόλε (58’ Τσιλιανίδης), Φερνάντεθ (73’ Αραβίδης), Καλτσάς, Μανιάς.

Λεβαδειακός (Νίκος Καραγεωργίου): Μπάγιτς, Αντιλέου, Ντιόγκο, Λιάγκας, Τσαμπούρης, Χατζηλάμπρος, Καραχάλιος, Μητρόπουλος (83’ Όμο), Νίκας, Μαρκόβσκι (86’ Ζησόπουλος), Γιακουμάκης (70’ Σαβαντογκό).

ΠΑΟΚ - ΑΕΚ: Δείπνο συσπείρωσης από τον Λουτσέσκου πριν το μεγάλο ντέρμπι τίτλου
NBA: Πάσχει από παράλυση Bell ο Τζοέλ Εμπίντ
Αποχαιρετιστήριο Eurojackpot πάρτι στη Μαρίνα Σάττι
Λευτέρης Πετρούνιας: Ραντεβού με την Ιστορία για τον «άρχοντα των κρίκων» - Ώρα τελικού στο Ρίμινι