Ολυμπιακός-ΠΑΣ Γιάννινα 5-0: Σαρωτικός και με αύρα... Τουρέ!

Ο Ολυμπιακός νίκησε εύκολα 5-0 τον ΠΑΣ Γιάννινα, παρουσία του Γιάγια Τουρέ στις εξέδρες, και έκανε το 2Χ2 στο πρωτάθλημα.

Παρουσία του Γιάγια Τουρέ, που μετά την αποθεωτική υποδοχή στα γραφεία της ΠΑΕ Ολυμπιακός είδε το παιχνίδι από την σουίτα και στο φινάλε μπήκε στον αγωνιστικό χώρο για ένα ακόμα χειροκρότημα, οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 5-0 του ΠΑΣ Γιάννινα στο «Γ. Καραϊσκάκης» συνεχίζοντας ακάθεκτοι στην Super League.

Ο Ελαμπντελαουί στο 33' άνοιξε το σκορ, ενώ ο Φορτούνης στο 41΄με πέναλτι διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Στο 55' ο Ποντένσε έκανε το 3-0, ο Γκερέρο με εκπληκτικό τρόπο στο 90' το 4-0 και ο Μεριά στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το τελικό 5-0. Οι "ερυθρόλευκοι" στο 46' είχαν δοκάρι με τον Φετφατζίδη, ενώ ο ΠΑΣ είχε δοκάρι στο 75' με τον Μυστακίδη.

Ξεκλείδωσε την άμυνα και έκανε «πάρτι»

Ο Μαρτίνς παρέταξε την ομάδα του με μία αλλαγή αυτή του Φετφατζίδη αντί του Χριστοδουλόπουλου. Ο Ολυμπιακός είχε τον απόλυτο έλεγχο και κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 33' με κεφαλιά του Ελαμπντελαουί. Στο 41' ο Φορτούνης από το σημείο του πέναλτι έκανε το 2-0 που είναι και το σκορ του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη στο 46' οι πειραιώτες άγγιξαν το τρίτο γκολ, αλλά σε κενή εστία ο Φετφατζίδης σημάδεψε το δοκάρι. Στο 55' μετά από ωραία συνεργασία η μπάλα κατέληξε τον Ποντένσε, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα και να κάνει το 3-0. Στο 75' ο ΠΑΣ έχασε τη μοναδική αξιόλογη φάση, αλλά το σουτ του Μυστακίδη σταμάτησε στο δοκάρι.

Στο 90' ο Γκερέρο πέτυχε το γκολ της αγωνιστικής καθώς πήρε την μπάλα από το κέντρο και με ωραία ενέργεια την άφησε στα δίχτυα του Βελλίδη. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 90+2' ο Μεριά.

Ολυμπιακός (Μαρτίνς): Γιαννιώτης, Ελαμπντελαουί, Μεριά, Βούκοβιτς (57' Μιράντα), Τσιμίκας, Μπουχαλάκης (74' Νάτχο), Καμαρά, Φετφατζίδης, Φορτούνης (71' Χριστοδουλόπουλος), Ποντένσε, Γκερέρο.

ΠΑΣ Γιάννινα (Πετράκης): Βελλίδης, Αποστολόπουλος, Τζημόπουλος, Μιχαήλ, Κακούμπα, Κάστρο, Λίλα (77' Σιόντης), Νικολιάς (74' Βιντάλ), Κούζικ, Ξύδας (34' λ.τρ. Μυστακίδης), Κρίζμαν

Δείτε όλα τα τελευταία νέα από την Ελλάδα και τον Κόσμο στη ροή ειδήσεων του Newsbomb.gr

Βόλεϊ: Ανακοίνωσε Γκαρντίνι ο Ολυμπιακός