Αστέρας Τρίπολης-Λεβαδειακός 1-0: Ανάσανε με Φερνάντες!

Οι Αρκάδες πήραν σπουδαία νίκη με 1-0 επί του Λεβαδειακού.

Τη δεύτερη νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα της Super League πανηγύρισε ο Αστέρας Τρίπολης. Χάρη σε γκολ του Νίκο Φερνάντες στο 9ο λεπτό, οι Αρκάδες επικράτησαν 1-0 του Λεβαδειακού στο γήπεδο «Θόδωρος Κολοκοτρώνης», για την 9η αγωνιστική, και πήραν βαθιά βαθμολογική «ανάσα».

Ο Λεβαδειακός προσπάθησε να αντιδράσει και πλησίασε την ισοφάριση στο 15΄, όταν ο Ντοναρούμα έδιωξε σε κόρνερ το σουτ του Μάντζιου. Στην εξέλιξη της φάσης, ο Τόνι Σίλβα μετά από κεφαλιά-πάσα του Ουόν «κατάφερε» να αστοχήσει μέσα από τη μικρή περιοχή. Στο 22΄ ο Αστέρας παραλίγο να διπλασιάσει τα τέρματά του από... καραμπόλα στον Φαρίνια, μετά από προσπάθεια του Φερνάντες, όμως ο Ουόν έδιωξε προ της γραμμής, ενώ οι Αρκάδες είχαν άλλη μία σπουδαία ευκαιρία στο 35΄ με τον Τσιλιανίδη, το σουτ του οποίου απέκρουσε ο Ναμάσκο. Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με ακόμη μία καλή στιγμή για τους Βοιωτούς με τον Μάντζιο, το σουτ του οποίου στο 40΄ έδιωξε με τα πόδια ο Ντοναρούμα.

Στο β΄ μέρος το ματς δεν είχε τον ίδιο ρυθμό, καθώς μάλιστα οι Αρκάδες οπισθοχώρησαν, θέλοντας να κρατήσουν τη νίκη. Ο Ντοναρούμα απέκρουσε εντυπωσιακά το δυνατό σουτ του Μιλιάζες στο 65΄ στη μοναδική αξιόλογη φάση ως το τέλος αφού, παρά το ρίσκο που πήρε με τις αλλαγές του ο Ράτκο Ντόστανιτς, ο Λεβαδειακός δεν κατόρθωσε να φτάσει στην ισοφάριση. Ο Αστέρας πανηγύρισε μία σημαντική νίκη και πλέον ελπίζει σε καλύτερη συνέχεια.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Δημήτρης Ελευθερόπουλος): Ντοναρούμα, Ιγκόρ, Ευαγγέλου, Χαμντανί, Γιαννούλης, Δημούτσος, Τσουκαλάς, Τσιλιανίδης, Φαρίνια (74΄ Ιωαννίδης), Καλτσάς (70΄ Κώτσιρας), Νίκο Φερνάντες (85΄ Ντουντού)

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Ράτκο Ντόστανιτς): Ναμάσκο, Μουλόπουλος, Μεντί, Ουόν, Μιλιάζες, Κουλιμπαλί (80΄ Καλτσάς), Μαχαίρας (67΄ Βασιλείου), Τόνι Σίλβα (85΄ Καραμπουέ), Ζεζίνιο, Γιακουμάκης, Μάντζιος

Στέφανος Τσιτσιπάς: Υποχώρησε στην παγκόσμια κατάταξη
Μπράουν: «Να σταματήσουμε τον Λεσόρ»