Serie A: Επιστροφή στις νίκες για τη Νάπολι (Video)

Serie A: Νικηφόρο πέρασμα απ’ τη Γένοβα η Νάπολι κόντρα στη Σαμπντόρια με 2-0 – Πάντα στην κορυφή οι «παρτενοπέι».

Η πρώτη ήττα που έκανε η Νάπολι στο Καμπιονάτο, ανήκει στο παρελθόν. Οι «παρτενοπέι» για τη 17η αγωνιστική πήγαν στη Γένοβα για να αντιμετωπίσουν την Σαμπντόρια που δίνει μάχη για τη σωτηρία της φέτος. Οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν 2-0 και επέστρεψαν στις επικρατήσεις.

Στο 6ο λεπτό η ομάδα του Σπαλέτι κέρδισε πέναλτι, αλλά ο Πολιτάνο δεν κατάφερε να σκοράρει χάνοντας τη μεγάλη ευκαιρία. Το γκολ των φιλοξενούμενων δεν άργησε να έρθει, όταν ο Οσιμέν στο 19’ έκανε το 0-1.

Τα πράγματα έγιναν ευκολότερα λόγω της αποβολής του Ρινκόν στο 39’ που ανάγκασε τη «Ντόρια» να συνεχίσει με δέκα παίκτες. Τελικά ο Ελμάς με το δεύτερο πέναλτι που κέρδισε η Νάπολι «σφράγισε» τη νίκη στο 82ο λεπτό.

Οι «παρτενοπέι» ανέβηκαν στους 44 βαθμούς και έχουν την άνεση της μοναξιάς και του +7 απ’ την Γιουβέντους, περιμένοντας φυσικά το αποτέλεσμα της Μίλαν. Η Σαμπντόρια έμεινε στους 9 και είναι στο -6 απ’ τις θέσεις της σωτηρίας.