La Liga: Με την «ψυχή» στο στόμα η Μπαρτσελόνα

La Liga: Ένα γκολ του Πέδρι έκρινε το ματς με τη Θέλτα (1-0) αν και οι φιλοξενούμενοι είχαν τεράστιες ευκαιρίες να ισοφαρίσουν στο τέλος.

Με μεγάλη δόση τύχης η Μπαρτσελόνα έφτασε στην 7η σερί νίκη της στο Ισπανικό Πρωτάθλημα. Για την 8η αγωνιστική οι Καταλανοί υποδέχτηκαν τη Θέλτα. Το τελικό 1-0 ήρθε να ανακουφίσει την ομάδα του Τσάβι, καθώς οι φιλοξενούμενοι από ατυχία δεν κατάφεραν να ισοφαρίσουν.

Ο Πέδρι ήταν αυτός που τελικά έκρινε τα πάντα. Ο νεαρός σκόραρε στο 17’ το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης. Που αποδείχθηκε αρκετό, παρά την ανωτερότητα της Θέλτα στην τελική ευθεία του ματς.

Η ομάδα της Γαλικίας έχασε τεράστιες ευκαιρίες κυρίως με τον Άσπας και τον Νούνιες, ενώ είδε τον Τερ Στένγκεν να είναι σε εκπληκτική βραδιά. Αποκορύφωμα όλων το δοκάρι του Πασιένσα στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, με το 1-0 να διατηρείται.

Έτσι η Μπαρτσελόνα πάει στο ντέρμπι με τη Ρεάλ Μαδρίτης ισοβαθμόντας στην κορυφή με τους «μερένχες» στους 22. Η Θέλτα έμεινε στους 10 βαθμούς.