Serie A: «Καθάρισε» το Champions League η Γιουβέντους (Videos)

Serie A: Με ανατροπή στα τελευταία λεπτά, η Γιουβέντους επικράτησε 2-1 στην έδρα της Σασουόλο – Βασικός κι έπαιξε σε όλο το ματς ο Κυριακόπουλος, απ’ τον οποίο ξεκίνησαν δύο γκολ.

Ουσιαστικά η Γιουβέντους είχε την ευκαιρία να «τελειώσει» με την υπόθεση Champions League στο εκτός έδρας ματς με την Σασουόλο. Παράλληλα, ήθελε να μειώσει την απόσταση απ’ την 3η θέση. Όλα αυτά εκμεταλλευόμενη τις ήττες Νάπολι και Ρόμα. Τελικά παρά την προσπάθεια των γηπεδούχων, οι «μπιανκονέρι» επικράτησαν 2-1 στα τελευταία λεπτά.

Απ’ τους πρωταγωνιστές της αναμέτρησης στο «Μαπέι», ήταν ο Γιώργος Κυριακόπουλος. Ο Έλληνας διεθνής αγωνίστηκε σε όλο το ματς, ενώ είχε συμμετοχή στο γκολ της ομάδας του, αλλά και στο πρώτο τέρμα της «γηραιάς κυρίας».

Στο 38’ ο Κυριακόπουλος έκανε ωραία κίνηση, άφησε στον Μπεράρντι που με τη μία βρήκε τον Ρασπαντόρι, ο οποίος δε δυσκολεύτηκε να κάνει το 1-0.

Ενώ φαινόταν πως οι γηπεδούχοι θα πάνε με προβάδισμα στο ημίχρονο, η πίεση της Γιουβέντους έφερε αποτέλεσμα. Ο Μοράτα πρέσαρε τον Κυριακόπουλο και του πήρε την μπάλα σε επικίνδυνο σημείο στο 45’. Μετά από εναλλαγή της μπάλας έφτασε στον Ντιμπάλα, ο οποίος με υπέροχο τελείωμα έκανε το 1-1.

Οι «μπιανκονέρι» χαμογέλασαν τελικά στο 88’. Τότε ο Κεν βρήκε το γκολ που έψαχναν οι φιλοξενούμενοι για να πάρουν τη νίκη που ήθελαν. Με το 1-2 να μην αλλάζει μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.

Έτσι, η Γιουβέντους έφτασε τους 66 βαθμούς και είναι μόνη 4η. Μειώνοντας στον 1 βαθμό την απόσταση απ’ την 3η Νάπολι και αυξάνοντας τη διαφορά απ’ την 5η Ρόμα στους 8. Η Σασουόλο έμεινε στους 46 και παίζει απλά για το γόητρό της.

Μπαίνει στο χειρουργείο ο Έντσο Φερνάντες
ΑΕΚ: «Συμπεριφορές προβοκατόρων προκαλούν ανυπολόγιστη ζημιά στην ομάδα μας»
Euroleague, Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός 77-69: Έμεινε από ενέργεια και η Μπάρτσα έκανε το 1-1
Λίβερπουλ: Συμφωνία με Σλοτ, αυτός ο αντικαταστάτης του Κλοπ