Serie A: Περίπατος με πεντάρα για τη Σασουόλο του Κυριακόπουλου!

Serie A: Εντυπωσιακό πέρασμα της Σασουόλο απ’ την έδρα της Έμπολι με 5-1 – Βασικός ο Γιώργος Κυριακόπουλος.

Με την Έμπολι να είναι τρεις βαθμούς πάνω απ’ τη Σασουόλο, το ματς των δύο ομάδων στην έδρα της πρώτης, είχε τη δική του σημασία. Οι φιλοξενούμενοι όμως, το μετέτρεψαν σε… υγιεινό περίπατο! Επικρατώντας τελικά με το εντυπωσιακό 5-1.

Η Σασουόλο είχε τον Γιώργο Κυριακόπουλο στην ενδεκάδα της και να αγωνίζεται σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης. Με το… καλησπέρα έδειξε τις διαθέσεις της. Ο Μπεράρντι στο 13’ μετέτρεψε σε γκολ το πέναλτι που κέρδισαν οι φιλοξενούμενοι για το 0-1.

Τρία λεπτά μετά, η Έμπολι ισοφάρισε με τον Χέντερσον. Ένα γκολ που δεν πτόησε ιδιαίτερα τη Σασουόλο, η οποία μπήκε ξανά στο προβάδισμα στο 24’ με τον Ρασπαντόρι. Το 1-2 οδήγησε τις δύο ομάδες στο ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος, ο Βίτι αποβλήθηκε στο 60ο λεπτό για τους γηπεδούχους. Κάνοντας τα πράγματα ακόμη πιο εύκολα για τη Σασουόλο, η οποία πέτυχε και τρίτο γκολ στο 67’ με τον Σκαμάκα!

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ρασπαντόρι έκανε το 1-4, για να έρθει ο Σκαμάκα στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων να διευρύνει το θρίαμβο της Σασουόλο, διαμορφώνοντας το τελικό 1-5!

Έτσι, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν τους 28 βαθμούς κι «έπιασαν» την Έμπολι στη βαθμολογία, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται στην 9η θέση.

Τα πρωτοσέλιδα των αθλητικών εφημερίδων της ημέρας (16/05): «Μάγκας» Ολυμπιακός, «Ναυάγιο» ΑΕΚ
Super League: 90 λεπτά μακριά από τον τίτλο ο ΠΑΟΚ | Video με όσα έγιναν σε Φάληρο και Τούμπα
Πόλο: Η Προ Ρέκο αντίπαλος του Ολυμπιακού