Copa Del Rey: Με την… ψυχή στο στόμα η Μπαρτσελόνα (Videos+Photos)

Copa Del Rey: Τα βρήκε σκούρα η Μπαρτσελόνα στην έδρα της Λινάρες και τελικά με ανατροπή προκρίθηκε στην επόμενη φάση (2-1).

Κακό βράδυ για την Μπαρτσελόνα στο Κύπελλο Ισπανίας. Η ομάδα του Τσάβι περίμενε εύκολο έργο κόντρα στην Λινάρες. Αλλά ο σύλλογος της Γ’ κατηγορίας στη χώρα της Ιβηρικής, αντιστάθηκε και με το παραπάνω. Παρ’ όλα αυτά, οι Καταλανοί πήραν την πρόκριση επικρατώντας 2-1 με την… ψυχή στο στόμα!

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 19ο λεπτό, με τον Ούγκο Ντίαθ να ανοίγει το σκορ. Αποτέλεσμα που δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους, στέλνοντας τις δύο ομάδες στην ανάπαυλα με το 1-0.

Στο δεύτερο μέρος, ο Τσάβι έριξε… εμπειρία στο ματς για να αλλάξει την τραγική εικόνα της ομάδας του. Η ισοφάριση ήρθε στο 63ο λεπτό για τους Καταλανούς, με τον Ντεμπελέ να κάνει το 1-1.

Στην επόμενη φάση, ο σκόρερ της Λινάρες πέτυχε και δεύτερο τέρμα! Όμως ακυρώθηκε ως οφσάιντ κι έτσι παρέμεινε το 1-1. Μέχρι το 69’, όταν ο Γιουτγκλά έκανε το 1-2 δίνοντας προβάδισμα στην Μπαρτσελόνα.

Οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι στο 75’ με τον Καραθέδο, ενώ ο Νέτο έκανε εντυπωσιακές αποκρούσεις για να μείνει το 1-2 που έστειλε την προβληματική Μπαρτσελόνα στην επόμενη φάση.

Η Λινάρες βέβαια, ήταν αυτή που κέρδισε τις εντυπώσεις, σε ένα ματς που αν έληγε με πρόκριση της ομάδας της Γ’ κατηγορίας του Ισπανικού ποδοσφαίρου, μόνο άδικο δε θα ήταν!

Επεισόδια στα Άνω Λιόσια - Ήρθαν στα χέρια οπαδοί του Ηρακλή και του Πανιωνίου (vid)
Πόλο: Εύκολα στον τελικό ο Ολυμπιακός
ΠΑΟΚ: Τίτλος αφιερωμένος στον Ιβάν Σαββίδη