Serie A: Με Ντε Πολ «καθάρισε» η Ουντινέζε!

Serie A: Σκόραρε ο Ροδρίγκο Ντε Πολ, αποβλήθηκε σε ένα ματς… ροντέο, αλλά η Ουντινέζε πέρασε απ’ την έδρα της Σπέτσια με 1-0!

Αν και μεσημεριανό Κυριακάτικο ματς, το Σπέτσια-Ουντινέζε μόνο… χαλαρό δεν ήταν. Σε επίπεδο θεάματος δεν είχε ιδιαίτερες συγκινήσεις, όμως είχε ένταση, πολλές κάρτες και τελικά δύο αποβολές! Η ομάδα του Ούντινε ήταν αυτή που χαμογέλασε κι έφυγε νικήτρια με 1-0!

Η Σπέτσια ήθελε να πάρει διαφορά απ’ τη ζώνη του υποβιβασμού, η Ουντινέζε να σκαρφαλώσει στη βαθμολογία, τελικά οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που πέτυχαν το σκοπό τους.

Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης, προήλθε από πέναλτι. Στο 52’ οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν την παράβαση και ο Ροδρίγκο Ντε Πολ δεν έκανε λάθος ανοίγοντας το σκορ.

Ο αρχηγός της Ουντινέζε αποβλήθηκε στο 75’, έχοντας δεχτεί δύο κίτρινες σε 4 λεπτά (η πρώτη στο 71’). Η πίεση της Σπέτσια εντάθηκε για λίγα λεπτά, όμως οι αριθμητικές ισορροπίες αποκαταστάθηκαν όταν ο Σαπονάρα… ζήλεψε τον Ντε Πολ και με δύο κίτρινες σε 5 λεπτά (81’ και 86’) άφησε και τη Σπέτσια με 10 παίκτες.

Με τη νίκη της αυτή η Ουντινέζε βρίσκεται στη 13η θέση του Καμπιονάτο με 21 βαθμούς, ενώ η Σπέτσια είναι 16η με 18 και στο +4 απ’ τη ζώνη του υποβιβασμού.

Γιάννης Αντετοκούνμπο: «Ακόμα δεν μπορώ να τρέξω! Θα μου πάρει καιρό στο επίπεδο που θέλω»
Ολυμπιακός - Άστον Βίλα: Τα δεδομένα για Μαρτίνες και Τίλεμανς ενόψει της ρεβάνς
Η τραγωδία της Superga που διέλυσε τη μεγάλη Τορίνο (videos+photos)
Euroleague: Το κάρφωμα του Λεσόρ και η ασίστ του Ουίλιαμς Γκος στο Top 10 των Game 4 (video)