Γουέστ Μπρομ - Έβερτον 2-3: «Βέλγικη» ανατροπή!

Με δυο γκολ του Λουκάκου και ένα του Κονέ η Έβερτον γύρισε από την… κόλαση και νίκησε 3-2 τη Γουέστ Μπρομ παρότι βρέθηκε να χάνει με 2-0 εκτός έδρας!

«Μέταλλο» ομάδας ικανής για πολλά έδειξε πως διαθέτει η Έβερτον στο «Χόθορνς» καθώς κλήθηκε να επιστρέψει από το 0-2 και τα κατάφερε, επικρατώντας 3-2 της Γουέστ Μπρομ! Η ομάδα του Ρομπέρτο Μαρτίνες ξεκίνησε «μουδιασμένα» το ματς και στο 41’ δέχθηκε γκολ με τον Μπεραχίνο να κάνει το 1-0 για τη Γουέστ Μπρομ.

Στο 54ο λεπτό του αγώνα ο Ντόσον έδωσε… αέρα δυο τερμάτων στους γηπεδούχους, αλλά η Έβερτον ξεκίνησε άμεσα την ανατροπή! Στο 55’ ο Λουκάκου μείωσε σε 2-1 και στο 75ο λεπτό ο Αρούνα Κονέ ισοφάρισε σε 2-2!

Ενώ όλα έδειχναν πως το ματς θα λήξει ισόπαλο ο Λουκάκου απέδειξε πως είναι ο ηγέτης της νέας Έβερτον και στο 84ο λεπτό ολοκλήρωσε την επική ανατροπή!

ΓΟΥΕΣΤ ΜΠΡΟΜ: Μάιχιλ, Ντόσον, Έβανς, Όλσον (28’ Τσέστερ), Μπρεντ, Φλέτσερ, Γιάκομπ (85’ Λάμπερτ), Μόρισον, ΜακΚλιν, Ρονδόν (69’ Γκάρντνερ), Μπεραχίνο

ΕΒΕΡΤΟΝ: Χάουαρντ, Μπράουνινγκ (72’ Γκίμπσον), Γιαγκέλκα, Φούνες, Γκάλογουεϊ, ΜακΚάρθι, Μπάρι, Ντεουλοφέου, Μπάρκλεϊ, Νέισμιθι (72’ Κονέ), Λουκάκου (89’ Λένον).

Παναθηναϊκός AKTOR: Να το κάνει όπως το 2009