Ίντερ: Τέτοιο κάζο πρώτη φορά μετά από 54 χρόνια (video+photos)

Τη συντριβή 4-1 μέσα στο «Μεάτσα» από την Κάλιαρι γνώρισε η Ίντερ που δέχθηκε για πρώτη φορά μετά από 54 και πλέον χρόνια τέσσερα γκολ στο πρώτο ημίχρονο.

Τελευταία φορά που οι «νερατζούρι» είχαν γνωρίσει ανάλογο κάζο στην ιστορία τους ήταν τον Μάρτιο του 1960 όταν έχαναν με το ίδιο σκορ από την συμπολίτισσα και συγκάτοικο τους στο ίδιο γήπεδο Μίλαν η οποία τελικά θριάμβευσε σε εκείνο το ματς 5-2.

Η κακή ημέρα φάνηκε νωρίς για τους γηπεδούχους με τον Σάου να αξιοποιεί την λάθος απόκρουση του Ναγκατόμο για το 0-1. Οκτώ λεπτά αργότερα ο Οσβάλντο με έξοχο κτύπημα φάουλ έφερε το ματς στα ίσια αλλά η ομάδα του Βάλτερ Ματσάρι έμεινε στο 27’ με 10 παίκτες λόγω αποβολής του αρχηγού της Ναγκατόμο με 2η κίτρινη κάρτα. Ακολούθησε το σόου του Έκνταλ που έκανε το 1-2 στο 29’ με κοντινή προσπάθεια. Ο ίδιος παίκτης ανέβασε το δείκτη των σκορ για τους νησιώτες με πλασέ στο 34’ και αφού στο 42’ ο Κόσου απέτυχε μεν να αξιοποιήσει το πέναλτι (απέκρουσε ο γκολκίπερ της Ίντερ) που έκανε ο Βίντιτς σε μαρκάρισμα επί του Σάου ήταν αυτός που συμπλήρωσε ένα λεπτό μετά το πρώτο του χατ-τρικ στη Σέριε Α’ με σουτ.

Για τον γκολκίπερ Χαντάνοβιτς ήταν η 19η απόκρουση σε πέναλτι στη Σέριε Α’ και είναι ο ρέκορντμαν με 11 περισσότερες από κάθε άλλο ομόλογο του στη διοργάνωση.

Τίποτα δεν άλλαξε στο β’ μέρος αν και αμφότερες οι ομάδες είχαν ορισμένες καλές ευκαιρίες για να πάρει τη σπουδαία νίκη η ομάδα του Ζντένεκ Ζέμαν ενώ η Ίντερ δέχθηκε για πρώτη φορά περισσότερα από τρία γκολ από τον Μάιο του 2013 όταν είχε γνωρίσει την συντριβή 2-5 από την Ουντινέζε.

Να σημειωθεί ότι η Ίντερ δεν έχει γευτεί τη χαρά τις νίκης στις έξι τελευταίες αναμετρήσεις με την Κάλιαρι και μάλιστα στο εν λόγω διάστημα έχει γνωρίσει δύο ήττες.

Ίντερ: Χαντάνοβιτς, Αντρεόλι, Βίντιτς, Χεσούς, Ναγκατόμο, Ερνάνες, Μεδέλ (46’ Γκουαρίν) , Κόβατσιτς, Ντοντό (43’ Ντ’ Αμπρόζιο), Οσβάλντο, Παλάσιο (69’ Μάουρο).

Κάλιαρι: Κράνιο Μπαλζάνο, Τσεπιτέλι, Ροζετίνι, Αβελάρ, Ντεσένα (91’ Ζοάο Πρέτο), Κρίσετιτς, Έκνταλ, Ιμπάρμπο (68’ Ντιέγκο Φαρίας) , Σάου (75’ Λόνγκο), Κόσου

Παναθηναϊκός Aktor: Σλούκας σημαίνει… Final-4
Παναθηναϊκός Aktor: Τα 11 +1 Final-4 του “τριφυλλιού”
Στο Βερολίνο θα είναι ωραία με το 7ο παρέα -Οι "πράσινοι" επέστρεψαν στο Final-4