Πλατανιάς – Παναθηναϊκός 4-3 (Κ20)

Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα σημείωσε η ομάδα Νέων του Πλατανιά, που επικράτησε 4-3 της αντίστοιχης του Παναθηναϊκού κι «έσπασε» το αρνητικό σερί των τριών πρώτων αγωνιστικών.

Παιχνίδι πλούσιο σε φάσεις και γκολ διεξήχθη στα Χανιά, με τους «ερυθρόλευκους» να παίρνουν τρεις φορές το προβάδισμα και τον Παναθηναϊκό να ισοφαρίζει σε κάθε περίπτωση. Ο Πλατανιάς όμως δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και πήρε το παιχνίδι στο τέλος.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με γκολ από τα... αποδυτήρια και μόλις στο 6’ με δυνατό σουτ του Παπαδάκη άνοιξαν το σκορ. Η απάντηση από τους «πράσινους» ήταν άμεση και στο 12’ ο Χαλκιαδάκης ισοφάρισε. Οι Κρητικοί «ξαναχτύπησαν» με τον Τσοντάκη στο 38’ χωρίς όμως να προλάβουν να χαρούν, καθώς ο Μυρθιανός στο 44’ έφερε και πάλι το παιχνίδι στα ίσα.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε σε χαλαρούς ρυθμούς, με το αποτέλεσμα να διαμορφώνεται στα τελευταία λεπτά του αγώνα. Ο Πεταυράκης στο 80’ έβαλε πάλι μπροστά τους γηπεδούχος, ενώ στο 85’ ο Παναθηναϊκός με πέναλτι του Τούντορ ισοφάρισε για τρίτη φορά και τελευταία φορά στον αγώνα (3-3).

Η λύτρωση για τον Πλατανιά ήρθε δυο λεπτά πριν την λήξη του αγώνα με τον Γιακουμή, όπου και διαμόρφωσε το τελικό 4-3.

Πλατανιάς: Ευθυμάκης, Ντεντάκης, Χαλκιαδάκης, Τσίτας, Γαλανίδης, Κοκκινάκης, Στεφανίδης, Πεταυράκης, Παπαδάκης, Κοντορινάκης, Τσοντάκης. Ως αλλαγές για τον Πλατανιά αγωνίστηκαν οι Σέχου, Φιγκέιρα και Γιακουμάκης.

Παναθηναϊκός: Λαμπίρης, Τούντορ, Μυρθιανός, Τζανουλίνος, Ζιούλης, Μπαλατούρας, Μπαμίχα, Αγγελόπουλος, Χαλκιαδάκης, Λάμπρου, Υμεράι

Super League: Ντέρμπι κορυφής ΑΕΚ - Παναθηναϊκός | Επικίνδυνοι έξοδοι για ΠΑΟΚ, Ολυμπιακό