Brasileiro: Κυρίαρχη η Σάο Πάολο (videos)

Με πανέμορφο γκολ του Οσβάλντο διαμορφώθηκε το τελικό 2-0 της Σάο Πάολο σε βάρος της ουραγού Ατλέτικο Γκοϊανένσε, το οποίο διατήρησε τους «σουμπεράνο» στην τετράδα του Brasileiro.

Ο 25χρονος επιθετικός ξεπέρασε με ωραίο τρόπο τον τελευταίο αμυντικό και πλάσαρε εντυπωσιακά τον αντίπαλο τερματοφύλακα στο 38ο λεπτό πιστοποιώντας σερί οκτώ αγώνων χωρίς ήττα για την ομάδα του. Στο 28ο ο Πάουλο Μιράντα είχε ανοίξει το σκορ. Γενικά η Σάο Πάολο ήταν ανώτερη και θα μπορούσε να είχε επικρατήσει με μεγαλύτερο σκορ, αν και οι φιλοξενούμενοι απώλεσαν σπουδαία ευκαιρία στο πρώτο λεπτό.

Η τέταρτη θέση της Σάο Πάολο είναι η τελευταία που οδηγεί στο Κόπα Λιμπερταδόρες και αποτελεί στόχο της Μποταφόγκο, που κέρδισε με 3-2 τη Βάσκο Ντα Γκάμα. Πάντως στο 25ο λεπτό ο Κάρλος Αλμπέρτο άνοιξε το σκορ για «γίγαντες» και στο 36ο διαμόρφωσε το 2-1. Στο μεταξύ ο Έλκεσον είχε ισοφαρίσει σε 1-1 σε φάση που δημιούργησε ο Μπρούνο. Ο τελευταίος πρωταγωνίστησε, μαζί με τον φορμαρισμένο Κλάρενς Ζέεντορφ, στην ανατροπή του δευτέρου ημιχρόνου σημειώνοντας το 2-2 στο 73ο λεπτό το 3-2 στις καθυστερήσεις.

Τέλος η Σπορτ Ρεσίφε πήρε σημαντική «ανάσα» στην προσπάθεια αποφυγής του υποβιβασμού καταβάλλοντας με 3-1 την Πόντε Πρέτα. Αν και δεν βρήκε δίχτυα, ο Σισίνιο ήταν ο κορυφαίος ποδοσφαιριστής του αγώνα, καθώς δημιούργησε τα γκολ των Ρίθελι και Τόμπι στο 31ο και 37ο λεπτό, αντίστοιχα. Αφού μείωσε σε 2-1 ο Τζιανκάρλο Ντα Σίλβα στο 45ο ο Ζιλσίνιο διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα με πανέμορφη εκτέλεση φάουλ στο 82ο λεπτό.