Brasileiro: Νέο στραβοπάτημα για την Ατλέτικο Μινέιρο (videos)

Στο 1-1 έμεινε η Ατλέτικο Μινέιρο στην έδρα της Πορτουγκέζα, αποτέλεσμα που δίνει την ευκαιρία στη Φλουμινένσε να ξεφύγει με έξι βαθμούς, αν κερδίσει το δικό της παιχνίδι στην 27η αγωνιστική.

Ο Λέο Σίλβα άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Ντίντα στο 49ο λεπτό. Στο 64ο ο Μπερνάρντ ισοφάρισε σε 1-1 και στο 70ό ο Ροναλντίνιο βρήκε το δοκάρι με δυνατό σουτ. Γενικά η Ατλέτικο ήταν ανώτερη και άξιζε καλύτερο αποτέλεσμα, αλλά όλα δείχνουν ότι… πετάει το πρωτάθλημα στον κάδο των αχρήστων με τις διαδοχικές αποτυχίες της.

Στον πάγκο έμεινε ο Σεμπάστιαν Αμπρέου, άλλοτε στράικερ του Άρη, και η Φιγκουιρένσε γνώρισε την ήττα με 3-1 στην έδρα της Βάσκο. Πάντως ο Κάιο σημείωσε το 1-0 για τους φιλοξενούμενους στο 12ο λεπτό. Στη συνέχεια η τέταρτη ομάδα του Brasileiro πέτυχε την ανατροπή με τέρματα των Λουάν, Κάρλος Τενόριο και Ζουνίνιο.

Σπουδαία νίκη με 3-0 σημείωσε η Παλμέιρας σε βάρος της Πόντε Πρέτα, αλλά παραμένει στη «ζώνη» του υποβιβασμού. Στο 12ο και στο 14ο λεπτό βρήκε δίχτυα ο Ερνάν Μπάρκος για πρώτη και δεύτερη φορά σε επτά παιχνίδια, ενώ στο 59ο ο Μάρκους Ασουνσάο διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

«Λευκή» ισοπαλία καταγράφηκε ανάμεσα στην Κρουζέιρο και στην Ιντερνασιονάλ. Οι «αλεπούδες» απώλεσαν τη μεγαλύτερη ευκαιρία στο ματς, όταν ο Κολομβιανός Ντιέγκο Αρίας αστόχησε σε πέναλτι.

Στο Ρεσίφε, η Ναούτικο κατέβαλε με 2-0 την ουραγό Ατλέτικο Γκοϊανένσε, που δύσκολα θα αποφύγει τον υποβιβασμό ύστερα από τη νέα της ήττα. Αμφότερα τα γκολ πέτυχε ο Κιέζα, 25χρονος Βραζιλιάνος επιθετικός.

20

Σημείωση: Οι τέσσερις τελευταίοι υποβιβάζονται στη δεύτερη κατηγορία.

Φήμες για επανασύνδεση Τσιτσιπά και Μπαντόσα μετά από βίντεο στο Μόντε Κάρλο
Τελικός Conference League, Ολυμπιακός - Φιορεντίνα: «Ντύθηκε» στα χρώματα του τελικού και το Θησείο
ΠΑΟΚ: Έξαλλοι πανηγυρισμοί στο Βικελίδης - Πήρε «φωτιά» η Τούμπα για το 4ο Πρωτάθλημα! (pics)
Πρωταθλητής Ελλάδας ο ΠΑΟΚ: Η τελική βαθμολογία της Super League