Ρεκόρ… συντήρησης

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ σε ένα μεσημέρι τα έκανε… όλα και ο Γιάννης Κουβόπουλος γράφει για τους «πράσινους», το Λαύριο και την Φενέρμπαχτσε

Οι στόχοι του Παναθηναϊκού στον σημερινό αγώνα με το Λαύριο ήταν ξεκάθαροι. Οι εξής δύο. Η νίκη που θα έδινε την δυνατότητα στον Παναθηναϊκό να παραμείνει η μόνο αήττητη ομάδα στο πρωτάθλημα, αλλά και η… συντήρηση. Την Παρασκευή το βράδυ στην Πόλη η ομάδα του Ρικ Πιτίνο δίνει έναν εκ των σημαντικότερων αγώνων για την Euroleague στην προσπάθεια των «πράσινων να πάρουν το πολυπόθητο διπλό που θα αλλάξει τις ισορροπίες και παράλληλα θα τους δώσει την δυνατότητα να πλασαριστούν στην οκτάδα και να πάρουν στα χέρια τους το εισιτήριο για τα playoffs. Και ο Παναθηναϊκός πέτυχε και τα δύο.

Οι «πράσινοι» παίζοντας εξαιρετική άμυνα και κάνοντας καταπληκτική δουλειά στα ριμπάουντ δεν είχαν να φοβηθούν τίποτα και δεν είχαν να  απειληθούν από κανέναν. Ο Παναθηναϊκός μάζεψε 51 ριμπάουντ, εκ των οποίων τα 21 επιθετικά, ενώ δέχθηκε 18, 12, 12 και 12 πόντους ανά περίοδο. Ντεσόν Τόμας και Ντίνος Μήτογλου ήταν εξαιρετικοί σε ένα μας όπου μπόρεσαν να «κερδίσουν» λίγη ψυχολογία παραπάνω, ενώ αν και για μία ακόμα φορά ο Παναθηναϊκός ήταν κακός από το τρίποντο (7/26) αυτό ήτα ένα από τα στοιχεία που έγειρε την πλάστιγγα. Και συγκεκριμένα το 5/10 που είχαν οι παίκτες του Πιτίνο στην τρίτη περίοδο.

Έτσι ο τεχνικός του «τριφυλλιού» μπόρεσε να κάνει και την απαραίτητη συντήρηση εν όψει Τούρκων. Ο Ντεσόν Τόμας ήταν ο παίκτης που έμεινε την περισσότερη ώρα από όλους πάνω στο παρκέ, 25:33 και κανείς άλλος δεν ξεπέρασε τα 24 λεπτά. Μάλιστα εξαιρουμένων των Λεκαβίτσιους και Μήτογλου κανείς άλλος δεν ξεπέρασε το ένα… ημίχρονο.

Και φυσικά αφού ήρθε η νίκη, ήρθε και το… ρεκόρ. Ο Παναθηναϊκός έγραψε και πάλι ιστορία καθώς έγινε η πρώτη ομάδα στην ιστορία της Α1 που έφτασε τις 600 νίκες σε κανονική περίοδο. 600 νίκες σε 689 αγώνες. Μιλάμε για αριθμούς που μόνο ο Παναθηναϊκός μπορεί να σκεφτεί και να τους κάνει πράξη.

ΥΓ1: Ευκαιρία για ξεκούραση για τον Γκιστ, ο οποίος προερχόταν από ένα σπουδαίο ματς και «ζεσταίνεται» για το επόμενο.

ΥΓ2: Ο Παναθηναϊκός συνεχίζει να «τρελαίνει» τα… κοντέρ. Μία ακόμα νίκη στο.. σακούλι του και έφτασε τις 65 συνεχόμενες στην κανονική περίοδο. Έχει να ηττηθεί από τις 17/10/16 στο ΣΕΦ από τον Ολυμπιακό.