NBA: Καθοριστικός ο Αντετοκούνμπο και 4-0 οι Μπακς (video)
Twitter / Bucks

Οι Μιλγουόκι Μπακς συνέχισαν τη νικηφόρα τους πορεία, επικρατώντας 119-108 των Νιου Γιορκ Νικς.

Ακάθεκτοι συνεχίζουν οι Μπακς την τρελή τους εκκίνηση στο NBA, καθώς επικράτησαν 119-108 των Νιου Γιορκ Νικς, μετρώντας την τέταρτη νίκη τους σε ισάριθμα παιχνίδια. Για μια ακόμη φορά, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έκανε μια μεστή, ηγετική εμφάνιση, αγγίζοντας το τριπλ-νταμπλ, χάνοντάς το για μια ασίστ.

Τα «ελάφια» μπήκαν δυναμικά στο ματς με 8-0 και τον Giannis να μετρά έως το πρώτο τάιμ άουτ 7 πόντους δυο ριμπάουντ, μια ασίστ, ένα κλέψιμο και μια τάπα. Ο Πόρτις ήταν συμπαραστάτης του, ενώ ο Αντετοκούνμπο έκανε πόστερ τον Μίτσελ Ρόμπινσον και οι Νικς έμειναν κοντά στο σκορ, 26-24 στην πρώτη περίοδο, χάρη στους διαδοχικούς πόντους του Κουίκλι.

Και οι δύο ομάδες είχαν χαμηλά ποσοστά ευστοχίας, κυρίως στα τρίποντα, με το ημίχρονο να λήγει 59-53 για τους Μπακς. Στο τρίτο 12λπεπτο, η ομάδα του Μιλγουόκι ανέβασε στροφές, φτάνοντας τη διαφορά στο +21, 87-66, με γκολ-φάουλ του Αντετοκούνμπο, οι Νικς δεν είχαν απαντήσεις και ο Χιλ έκανε το 90-66. Ξ ομάδα της Νέας Υόρκης αντέδρασε και με ένα σερί 14-4 έμεινε στο παιχνίδι, εκμεταλλευόμενη και το γεγονός πως οι Αντετοκούνμπο, Χόλιντεϊ και Άλεν είχαν περάσει στον πάγκο.

Στην τελευταία περίοδο, τα «ελάφια» φρόντισαν να διατηρήσουν τη διαφορά και έφτασαν στη νίκη με 119-108. Επόμενη δοκιμασία είναι τα δυο back-to-back παιχνίδια με τους Ατλάντα Χοκς.

Σε σχεδόν 39 λεπτά συμμετοχής, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο σημείωσε 30 πόντους, έχοντας 10/16 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 7/11 βολές. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, μοίρασε 9 ασίστ, είχε 1 κλέψιμο, 1 τάπα και 2 λάθη. Στη τρίτη περίοδο ανέβασε στροφές και, για μια ασίστ, δεν κατέγραψε το 30ό τριπλ-νταμπλ της καριέρας του.

Ο Αρ Τζέι Μπάρετ με 20 πόντους ξεχώρισε από τους Νιου Γιορκ Νικς.

Γυναικεία βογγητά «πάγωσαν» τον Λούκα Ντόνσιτς (vid)