Σικάγο Μπουλς: Οριακή επιβίωση των Νετς (videos)

Δημιούργησαν διαφορά 17 πόντων στο τέταρτο 12λεπτο, αλλά οι Σικάγο Μπουλς αρκέστηκαν στο 79-76 σε βάρος των Μπρούκλιν Νετς στο «Staples Center».

Γενικά το ματς σημαδεύτηκε από μεγάλα σερί μεταξύ των δύο ομάδων, καθώς οι Νεοϋορκέζοι προηγήθηκαν με 17-5, το οποίο ακολουθήθηκε από επιμέρους 28-4 των Μπουλς και σκορ 28-21 στα μέσα του δεύτερου 12λεπτου. Το ημίχρονο έληξε 41-34 και οι «ταύροι» έφτασαν στο +16, πριν ξεκινήσουν το τέταρτο 12λεπτο όντας μπροστά με 65-52. Ακολούθησε και 71-54 με το +17 να αποτελεί τη μεγαλύτερη διαφορά της αναμέτρησης, αλλά το παιχνίδι δεν είχε τελειώσει ακόμα…

Άλλωστε, η ομάδα του Τομ Θίμποντο έμεινε χωρίς καλάθι εντός παιδιάς στα τελευταία 5:46 της αναμέτρησης. Μοιραία το 77-62 στα 5:47 μετατράπηκε σε 77-74. Τότε, ο Νέιτ Ρόμπινσον είχε 1/2 βολές, όπως και ο Γιοακίμ Νοά, που ήταν φανερά μακριά από τον καλό εαυτό του, άρα… ο πρώην γκαρντ του ΠΑΟΚ, Σι Τζέι Ουότσον, είχε την ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση, αλλά αστόχησε… παταγωδώς σε τρίποντο νεκρού χρόνου και το διαμορφωμένο 79-76 έγινε τελικό αποτέλεσμα λόγω της καλής άμυνας των εκπρόσωπων του Ιλινόις.

Έτσι, οι Μπουλς πήραν προβάδισμα με 2-1 στη σειρά και θα έχουν την ευκαιρία για 3-1 το Σάββατο (27/04, 21:00) στο δεύτερο συναπτό ματς, που θα διεξαχθεί στην «πόλη των ανέμων». Παραγωγικά ξεχώρισε ο Κάρλος Μπούζερ, που πέτυχε δεύτερο συνεχόμενο double-double με 22 πόντους και 16 ριμπάουντ, ενώ ο Λουόλ Ντενγκ είχε 21 πόντους και 10 ριμπάουντ. Ακολούθησαν οι Κερκ Χάινριχ με 12 πόντους, Ρόμπινσον με 7, Ναζρ Μοχάμεντ με 5, Ταζ Γκίμπσον με 4, Τζίμι Μπάτλερ με άλλους 4, Μάρκο Μπελινέλι με 3 και Νοά με ένα, ενώ ο Γάλλος διεθνής είχε 0/7 από τα 31/78 σουτ των «ταύρων».

Εν τέλει, ο σύλλογος του Σικάγο είχε 39.7% στα σουτ εντός παιδιάς, αλλά οι Νετς αποδείχθηκαν ακόμα περισσότερο άστοχοι ολοκληρώνοντας το παιχνίδι με 34.6% και με 5/21 τρίποντα! Πάντως, ο Μπρουκ Λόπεζ ήταν θετικότατος με 22 πόντους, 8/16 σουτ, 9 ριμπάουντ και 7 μπλοκ. Αντίθετα, ο Ντερόν Ουίλιαμς «έγραψε» 18 πόντους με 5/14 σουτ, ο… ταλαιπωρημένος Τζο Τζόνσον 15 με 6/14, ο Αντράι Μπλάτσε 7 με 3/9 και ο Ουότσον 2 με 1/8! Ακόμα, ο Τζέραλντ Ουάλας πέτυχε 5 πόντους, ο Κρις Χάμφρις 4, ο Μάρσον Μπρουκς 2 και ο Τζέρι Στακχάουζ έναν, ενώ ο Ρέτζι Έβανς δεν σκόραρε, αλλά συγκέντρωσε 12 «σκουπίδια».

Ισπανία: Επικεφαλής της επιτροπής εποπτείας της Ομοσπνδίας ο Ντελ Μπόσκε
Βόλος: Επιμένει στην πώληση της ΠΑΕ ο Αχιλλέας Μπέος
Βραζιλία: Ο Ρονάλντο πούλησε την Κρουζέιρο