Αναντολού Εφές-Φενέρμπαχτσε 89-83: Μίλησαν οι «νέοι» (photos)

Με μεγάλους πρωταγωνιστές του νεοφερμένους Μπομπουά, Μόερμαν, Πλάις και Μίσιτς, η Αναντολού Εφές επικράτησε με 89-83 της Φενέρμπαχτσε στον τουρκικό «εμφύλιο» υποχρεώνοντας την στην πρώτη της ήττα στη φετινή Euroleague.

Η Φενέρμπαχτσε μπήκε καλύτερα στο ματς και προηγήθηκε στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου με 26-12. Οι γηπεδούχοι που πλήρωσαν τα φθηνά λάθη που έκαναν το μάζεψαν για λίγο με τρίποντο του Λάρκιν (38-30 στο 16΄), όμως και πάλι η Φενέρμπαχτσε βρήκε τις λύσεις για να πάρει τη διαφορά και να κάνει το 48-32 στο 18΄ με δίποντο του Βέσελι ύστερα από ασίστ του Μαχμούτογλου. Η Εφές όμως με επιμέρους σκορ 20-9 και περιορίζοντας τη δράση των αντιπάλων της μείωσε σε 60-58 στο 28΄.  Μάλιστα η ομάδα του Εργκίν Αταμάν πέρασε μπροστά στο σκορ με 64-62 με δίποντο του Ντάνστον ένα λεπτό πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 83-77 στο 38ο λεπτό του αγώνα και κλείδωσαν ουσιαστικά τη νίκη αφού οι αντίπαλοι τους δεν μπόρεσαν να επιστρέψουν στη διεκδίκηση της νίκης πληρώνοντας συνάμα το άσχημο τρίτο δεκάλεπτο που ήταν και αυτό που τους στοίχισε.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-26, 38-52, 66-65, 89-83

EURO 2024: Η UEFA άναψε το πράσινο φως για 26 παίκτες
Μεταγραφές, Ντόρτμουντ: Τέλος ο Ρόις - Αποχωρεί στο τέλος της σεζόν