Περιστέρι-ΑΕΚ 101-81: Επιβλητική κατοστάρα κόντρα στην «Ένωση» (photos&video)

Περιστέρι-ΑΕΚ: Η ομάδα των δυτικών προαστίων συνέτριψε 101-81 την «Ένωση» και πήρε τη... ρεβάνς για τον αποκλεισμό στο Κύπελλο

Η αυλαία στη δεύτερη μέρα της Stoiximan Basket League και τη 12η αγωνιστική «έπεσε» στο κλειστό Αν. Παπανδρέου στη γεμάτη ένταση αναμέτρηση ανάμεσα στο Περιστέρι και την ΑΕΚ.

Η «Ένωση» υποχώρησε στο αρνητικό 5-6, ενώ η ομάδα των δυτικών προαστίων πανηγύρισε την πέμπτη νίκη του σε έντεκα αναμετρήσεις.

Κορυφαίοι για τους θριαμβευτές οι Πέτεγουεϊ (18 πόντοι), Χρυσικόπουλος (16 πόντοι), Κατσίβελης (14 πόντοι, 6 ασίστ, 4 ριμπάουντ) και ο τρομερός, νεοφερμένος Γκιέλο, που πέτυχε 17 πόντους με 5/6 τρίποντα στο ντεμπούτο του.

Από την άλλη, για τους ηττημένους που παρατάχθηκαν χωρίς τον Ανγκόλα πάλεψαν οι Παππάς (16 πόντοι), Κολόμ (14 πόντοι, 7 ασίστ) και Χάμερ (14 πόντοι, 7 ριμπάουντ), ενώ έκαναν... πρεμιέρα οι νεοαποκτηθέντες Κουζέλογλου (14 πόντοι, 6 ριμπάουντ) και Ράουτινς (3 πόντοι).

Ο αγώνας

Το ματς ξεκίνησε με πολύ υψηλό τέμπο και μεγάλα ποσοστά ευστοχίας και στις δυο πλευρές του γηπέδου. Ο Γκρίφιν έκανε το 21-25 στο 8’  οι γηπεδούχοι όμως βρήκαν μεγάλα καλάθια για το 28-25 στο 10ο λεπτό.

Το Περιστέρι έτρεξε ένα  13-0 έχοντας φόρα από το πρώτο δεκάλεπτο και κέρδισε μια διαφορά 9 πόντων (34-25). Η ΑΕΚ μείωσε με τον Χάμερ αλλά ο νεοαποκτηθέντας Πολωνός, Γκιέλο έκανε...πάρτι στην μπασκέτα της «Ένωσης» με τη διαφορά να εκτοξεύεται στους 13(14π. στο ημίχρονο). Οι παίκτες του Δέδα δεν έσφιξαν τις άμυνες και παρά τα μεγάλα καλάθια και το ντεμπούτο του Ράουτινς πήγαν στα αποδυτήρια με σκορ 48-39.

Η τρίτη περίοδος άνοιξε κι άλλο την ψαλίδα της διαφοράς με την ΑΕΚ των πολλών προβλημάτων και χωρίς τον πολύτιμο Μπράιαν Ανγκόλα στο δυναμικό της δεν κατάφερε να ανακόψει τον ρυθμό των γηπεδούχων. Ο «καυτός» Γκιέλο έκανε το 74-55 με τρίποντη «βόμβα» στο 27’ για να εκτοξεύσει τη διαφορά στο +19. Παππάς και Χάμερ μπήκαν «μπροστάρηδες» στα τελευταία λεπτά για το 76-63.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το Περιστέρι διατήρησε τον έλεγχο μέχρι το φινάλε και κατάφερε να κρατήσει «χαμηλά» την «Ένωση». Μάλιστα, ο εκνευρισμός στο «Αν. Παπανδρέου» οδήγησε τον Γκρίφιν να κάνει ένα πολύ σκληρό φάουλ στον αρχηγό των γηπεδούχων με αποτέλεσμα να αποβληθεί.

Ο Χρυσικόπουλος έστειλε για πρώτη φορά Ττη διαφορά στο +20 (85-65 στο 34’), με την ΑΕΚ να μην μπορεί πλέον να επανέλθει, αποδεχόμενη την ήττα στο «Ανδρέας Παπανδρέου», με τον νεαρό Ευσταθιάδη να βάζει τον 101ο πόντο της ομάδας του μέσα σε πανηγυρικό τόνο.

Τα δεκάλεπτα: 28-25, 48-39, 76-63, 101-81