Προμηθέας-ΑΕΚ 79-69: Έχει βρει το… κουμπί της!

Με ξέσπασμα στην τελευταία περίοδο ο Προμηθέας νίκησε 79-69 την ΑΕΚ και πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη του στη Basket League

Αυτή ήταν η τρίτη συνεχόμενη επικράτηση της ομάδας του Μάκη Γιατρά επί των «κιτρινόμαυρων», συμπεριλαμβανομένου και των δύο περσινών αναμετρήσεων στη Basket League. Αμφότερες οι ομάδες έχουν πλέον ρεκόρ 2-2.

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του με την πρωτοπορία στο σκορ να αλλάζει διαρκώς χέρια και καμία ομάδα να μην μπορεί να εξασφαλίσει διαφορά μεγαλύτερη των 4-5 πόντων. Τα πάντα ουσιαστικά κρίθηκαν στο πρώτο μισό της τέταρτης περιόδου και στο ξέσπασμα που έκανε ο Προμηθέας.

Οι γηπεδούχοι με δύο τρίποντα του Μπράουν κι ένα του Λίποβι, ολοκλήρωσαν επιμέρους 14-5 και μετέτρεψαν το 57-56 του 30ου λεπτού σε 71-61 (35’). Οι παίκτες της ΑΕΚ φάνηκε να χάνουν σε εκείνο το σημείο το… μυαλό τους κι όταν πήγαν να κάνουν την αντεπίθεση τους οι γηπεδούχοι είχαν τις ανταπαντήσεις, με αποτέλεσμα να βρεθούν ακόμα και στο +12 (79-67).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-17, 37-40, 57-56, 79-69.

Δείτε τα πλήρη στατιστικά των δύο ομάδων στο gallery...

Ανοιχτό γάμο στην Πύλο κάνει ο Γιάννης Αντετοκούνμπο!
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Το ρεκόρ της «Ένωσης» κόντρα στους «πράσινους» και το ματς καριέρας του Ελίασον
Elite League: Στο Final 4 ο Ερμής Σχηματαρίου – Υποβιβάστηκε ο Αίας Ευόσμου
Παναθηναϊκός AKTOR – Μακάμπι Τελ Αβίβ: LIVE το Game 2 της σειράς των playoffs της Euroleague