Σαρωτικό το Ρέθυμνο, διέσυρε τα Τρίκαλα

Πάρτι έκανε το Ρέθυμνο κόντρα στα Τρίκαλα

Με 20 πόντους του Φιτζπάτρικ, το Ρέθυμνο επικράτησε άνετα, 84-56 των Τρικάλων, για την 6η αγωνιστική της Α1 ανδρών στο μπάσκετ.

Τα Τρίκαλα προηγήθηκαν με τρίποντο του Μπιρουτά, 8-11, αλλά έκτοτε δέχτηκαν επιμέρους σκορ 13-8 με λύσεις από Κράβιτς και Τάλτον, για το 21-19 του Ρεθύμνου στο 10ο λεπτό. Οι Θεσσαλοί ανέκτησαν το προβάδισμα, 35-31 μετά από εύστοχο σουτ του Μανωλόπουλου έξω από τα 6.75. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, χωρίς καμία να μπορέσει να οικοδομήσει διαφορά: Οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη έμεναν στο παιχνίδι χάρη στα 7/17 τρίποντα στο α΄ μέρος και παίρνοντας 12 πόντους από τον Τσαγκαράκη, 8 από τον Μανωλόπουλο και 5 από τον Καλλέ.

Στον αντίποδα, το Ρέθυμνο που προσπέρασε 38-37 (με 2/2 βολές του Άρνολντ), 1.54΄΄ πριν το ημίχρονο στηρίχτηκε στους 15 πόντους του Φιτζπάτρικ, τους 10 του Κράβιτς και τους 6 του Έντουαρντς. Κράβιτς, Φιτζπάτρικ και Τάλτον σημείωσαν τους τελευταίους πόντους των γηπεδούχων για το 44-36, με την ολοκλήρωση του πρώτου 20αλέπτου. Το Ρέθυμνο ξέφυγε με 54-39 στο 25' και ο Μανωλόπουλος αποδεικνυόταν πολύ μόνος για τους φιλοξενούμενους. Μετά το 62-49 υπέρ του Ρεθύμνου, οι παίκτες του Καστρίτη δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν στην 4η περίοδο σημειώνοντας μόνο 7 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 44-36, 62-49, 84-56

ΡΕΘΥΜΝΟ (Κωνσταντινίδης): Αρνολντ 8(1), Φιτζπάτρικ 20(4), Τάλτον 8, Γιαννόπουλος 5, Κράβιτς 12, Ραζής 5, Χριστοδούλου 4, Καμπερίδης 4, Θεοδωρίσης 2, Εβάλντας 6, Εντουαρντς 10

ΤΡΙΚΑΛΑ (Γιάννης Καστρίτης): Κάφει 2, Μπιρούτα 10(1), Τσαγκαράκης 15(4), Μπάρλοου 6, Χότον, Μανωλόπουλος 15(3), Λίποβι 3(1), Καραθανάσης, Ατιτς, Πουλιανίτης, Καλλές 5, Βαρυτιμιάδης