Ίκαρος Καλλιθέας: Πέρασε από το Βενετόκλειο

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη στο Βενετόκλειο, με 73-69 επί του Κολοσσού Ρόδου, πανηγύρισε ο Ίκαρος Καλλιθέας.

Το συγκρότημα του Γιώργου Καλαφατάκη έφθασε τις δέκα νίκες σε 21 αγώνες του στην Basket League ΟΠΑΠ και εδραίωσε τη θέση του στην προνομιούχο οκτάδα που οδηγεί στα πλέι οφ, αντίθετα σε περιπέτειες μπλέκουν οι νησιώτες, που έμειναν στο 6-15 και εξακολουθούν να κινδυνεύουν αναφορικά με την παραμονή τους στην κατηγορία. Πρώτος σκόρερ από τους νικητές ήταν ο Μουχάμαντ Φαγέ με 19 πόντους, συν πέντε ριμπάουντ, δύο ασίστ κι ένα κόψιμο.

Εξαιρετικά αμφίρροπο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης στο Βενετόκλειο, το φινάλε του οποίου βρήκε το συγκρότημα του Βασίλη Φραγκιά να προηγείται με 18-17. Σε αυτό το διάστημα οι νησιώτες στηρίχθηκαν στον επιθετικό οίστρο του Γιάννη Καλαμπόκη και του Στεφάν Νάτζφεϊ, ενώ στην αντίπερα όχθη οι φιλοξενούμενοι βρήκαν λύσεις στο σκοράρισμα στα πρόσωπα των Αλέξη Κυρίτση και Μπράντον Μακ Νάιτ. Το συγκρότημα του Γιώργου Καλαφατάκη μπήκε πιο δυνατά στη δεύτερη περίοδο και με ατού την εξαιρετική αμυντική λειτουργία του κατάφερε να τρέξει σερί 7-0 και να προηγηθεί με 24-18. Ο Κολοσσός Ρόδου, όμως, είχε τις λύσεις και με πρωταγωνιστές τους Φάνη Κουμπούρα και Κέβιν Λάνγκφορντ έτρεξε επιμέρους σκορ 14-6 κι έκανε την ανατροπή (32-30 στο 18’).Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι στα τελευταία λεπτά της δεύτερης περιόδου κι ανεβάζοντας στροφές στην άμυνα κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο προηγούμενο με 34-30.

Οι Ροδίτες συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του παιχνιδιού και στο πρώτο πεντάλεπτο της τρίτης περιόδου (44-39), βρίσκοντας λύσεις στο επιθετικό κομμάτι από τον Ντιέγκο Κάπελαν. Ωστόσο, η άνοδος του Μουχάμαντ Φαγέ οδήγησε την ομάδα του στο υπέρ της 47-46 στο 29’ και 50-48 στο φινάλε της περιόδου. Το συγκρότημα του Γιώργου Καλαφατάκη συνέχισε να ανεβάζει την απόδοσή του και στο 32’ είχε ήδη χτίσει διαφορά ασφαλείας (52-57), με το Μουχάμαντ Φαγέ να έχει φθάσει τους 18 πόντους. Με το Γιάννη Καλαμπόκη να δίνει λύσεις στο σκοράρισμα ο Κολοσσός έκανε την αντεπίθεσή του και τέσσερα λεπτά πριν από το φινάλε μείωσε σε 61-59. Ο Σενεγαλέζος, όμως, ήταν ασταμάτητος και από τα δικά του χέρια ο Ίκαρος Καλλιθέας προηγήθηκε με 67-60 στο 39’, «κλειδώνοντας» επί της ουσίας την κατάκτηση του ροζ φύλλου.

Δεκάλεπτα: 18-17, 34-30, 48-50, 69-73.
Κολοσσός Ρόδου (Φραγκιάς): Γεωργαλής, Κουμπούρας 8, Χάτεν 3, Καλαϊτζής, Καλαμπόκης 13, Άουτερμπριτζ, Κουκουλάς, Νάτζφεϊ 9, Λάνγκφορντ 13 (2), Κάπελαν 16 (2), Όσμπι 7.
Ίκαρος Καλλιθέας (Καλαφατάκης): Στρναντ 5, Μακ Νάιτ 15 (1), Κυρίτσης 12 (2), Βρκιτς 8 (1), Καρακωνσταντάκης, Φαγέ 19 (4), Γκίμπσον 3 (1), Γιαννακίδης, Αγαδάκος 4, Σίμτσακ 7, Αλάμπι.

Αρχίζει καριέρα προπονητή ο Φαν Πέρσι
Ο Εμανουέλ Μακρόν έπαιξε σε ποδοσφαιρικό αγώνα υπό τις οδηγίες του Βενγκέρ και συμπαίκτη τον Καρεμπέ
Premier League: Η τεχνητή νοημοσύνη της DANZ προβλέπει πρωταθλητή, υποβιβασμό και πρώτο σκόρερ
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Τα highlights της νίκης τίτλου των «κιτρινόμαυρων» κι οι δηλώσεις Αλμέιδα, Τερίμ