Τρεις βαθμούς ο Ολυμπιακός, γκρίνια από τη Λαμία

Λιγότερο εύκολα από ό,τι μαρτυρά το τελικό 3-0, ο Ολυμπιακός πήρε τους τρεις βαθμούς ενάντια στη Λαμία στο κλειστό του Ρέντη.

Τους τρεις βαθμούς πήρε ο Ολυμπιακός στο κλειστό του Ρέντη στη νίκη του με 3-0 απέναντι στη Λαμία, που πάντως επετεύχθη λιγότερο εύκολα από ό,τι δείχνει το τελικό σκορ, στο πρώτο ματς της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Το παιχνίδι σημαδεύτηκε από νεύρα και ένταση στα δύο πρώτα σετ, με τον Δημήτρη Ανδρεόπουλο να αντικρίζει δύο κάρτες για διαμαρτυρία προς τους διαιτητές, πρώτα κίτρινη και έπειτα κόκκινη στο 19-17, που τον κράτησε πίσω από τον πάγκο για το υπόλοιπο του σετ. Ο προπονητής της Λαμίας συνέχισε να διαμαρτύρεται και στο δεύτερο σετ, ισχυριζόμενος πως έχει χρεωθεί ένας πόντος περισσότερος στους γηπεδούχους.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο Μάρεκ Νοβότνι ήταν ο κορυφαίος παίκτης του Ολυμπιακού, που είχε σπουδαία βοήθεια από το κέντρο και ειδικά τον Μάκη Κανέλλο, ο οποίος ξεκίνησε βασικός στη θέση του τραυματία Ανδρεάδη. Η ομάδα της Ρούμελης αγωνίστηκε με μία σημαντική απουσία, εκείνη του βασικού της διαγώνιους Τσούροβιτς, που αντικαταστάθηκε από τον Ανάγνου.

Με εξαίρεση το δεύτερο σετ, στο οποίο οι «ερυθρόλευκοι» διατηρούσαν μία σταθερή διαφορά 5-6 πόντων, οι φιλοξενούμενοι δε δίστασαν να διεκδικήσουν κάτι καλύτερο από το παιχνίδι. Η μεγάλη ευκαιρία της Λαμίας να μειώσει χάθηκε στο τρίτο σετ, όπου προηγήθηκε με 18-21 και 20-23, με τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει σε 23-23 και τελικά τα δυνατά σερβίς του Χιμένες στους τελευταίους πόντους να οδηγούν τους γηπεδούχους στην κατάκτησή του με 27-25.

Τα σετ: 25-23, 25-17, 27-25.

Ολυμπιακός (Καλμαζίδης): Χιμένες 14 (12/24 επ.), Πετρέας 6 (5/8 επ., 1 μπλοκ), Φιλίποφ 3 (3/4 επ.), Νοβότνι 16 (15/22 επ., 1 άσο, 64% υπ. - 21 % άριστες), Κανέλλος 8 (8/10 επ.), Κοκκινάκης 10 (8/11 επ., 1 μπλοκ, 70% υπ. - 60% άριστες), Κουζούνης -λ (63% υπ. - 40% άριστες) / Σωτηρίου. Λιβαθηνός 1, Μάρκου

ΓΣ Λαμία (Ανδρεόπουλος): Μαρούλης 2, Χατζηηλιάδης 10 (9/22 επ., 60% υπ. - 36% άριστες), Κόβακς 8 (6/12 επ., 2 μπλοκ), Παντακίδης 8 (8/12 επ.,), Ανάγνου 8 (8/18 επ.), Σιμεούνοβιτς 10 (9/16 επ., 54% υπ. - 39% άριστες), Γκαράς -λ (70% υπ. - 70% άριστες) / Βλαχόπουλος, Δραγκίδης, Σφενδυλάκης

Ολλανδία: Το σήκωσε η PSV Αϊντχόφεν
Premier League: Τεσσάρα της Λίβερπουλ στην Τότεναμ
Παναθηναϊκός: Έτοιμος να φορέσει "πράσινα" ο Μπάλντοκ!
Πυγμαχία: Ο Κανέλο Άλβαρες «γκρέμισε» τον Μουνγκούια και διατήρησε τους τίτλους (vid)