La Liga: Έβαλε φρένο στην Ρεάλ Μαδρίτης η Οσασούνα - Ισοβαθμία στην κορυφή με Μπαρτσελόνα
Twitter/Real Madrid

Η Ρεάλ Μαδρίτης μετρούσε εννέα νίκες σε ισάριθμες αναμετρήσεις σε όλες τις διοργανώσεις, αλλά η επίσκεψη της Οσασούνα στο «Σαντιάγο Μπερναμπέου» έμελε να της βάλει... φρένο.

Η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι συμβιβάστηκε στην ισοπαλία, 1-1, με την Οσασούνα, για τη 10η αγωνιστική της LaLiga και πλέον ισοβαθμεί με την Μπαρτσελόνα στην κορυφή, με 19 βαθμούς έκαστη. Η «βασίλισσα» άνοιξε το σκορ με τον Βινίσιους, στο 42ο λεπτό, όταν αυτός έκανε σέντρα από αριστερά με το δεξί, η μπάλα πέρασε απ' όλους και κατέληξε στα δίχτυα. Υπήρξαν διαμαρτυτίες από τους φιλοξενούμενους, οι οποίες έμειναν... διαμαρτυρίες μετά τη χρήση VAR. Και πέντε λεπτά μετά την έναρξη του β΄ μέρους, ο Κίκε Γκαρθία έπιασε κεφαλιά προς τα πίσω, με την μπάλα να καταλήγει στο «παραθυράκι» του Αντρέι Λούνιν, για την ισοφάριση.

Τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και η βαθμολογία:

Αθλέτικ Μπιλμπάο-Αλμερία 4-0 (10΄ Ινιάκι Γουίλιαμς, 17΄ Σάνθετ, 62΄ Νίκο Γουίλιαμς, 84΄πέν. Βέθγκα)
Κάντιθ-Βιγιαρεάλ 0-0
Χετάφε-Βαγιαδολίδ 2-3 (28΄ Μαγιοράλ, 31΄ Σουάρες - 19΄πεν., 36΄ Σέρχιο Λεόν, 48΄ Πλάνο)
Σεβίλη-Ατλέτικο Μαδρίτης 0-2 (29΄ Γιορέντε, 57΄ Μοράτα)
Μαγιόρκα-Μπαρτσελόνα 0-1 (20΄ Λεβαντόφσκι)
Εσπανιόλ-Βαλένθια 2-2 (56΄ Χοσέλου, 83΄ Νταρντέρ - 54΄ Γκαμπριέλ Παουλίστα, 90+6΄ Κομέρτ)
Θέλτα-Μπέτις 1-0 (9΄ Βέιγκα)
Τζιρόνα-Σοσιεδάδ 3-5 (23΄ Ρικέλμε, 27΄ Μαρτίνεθ, 48΄ Καστεγιάνος - 8΄, 42΄ Σόρλοθ, 66΄ Μέντεζ, 72΄ Θουμπιμέντι, 85΄ Κουμπο)
Ρεάλ Μαδρίτης-Οσασούνα 1-1 (42΄ Βινίσιους - 50΄ Κίκε Γκαρθία)

Ελτσε 1 -6αγ.

EOKAN: «Καμία ενημέρωση για θετικό δείγμα ποδοσφαιριστή της Εθνικής Ελλάδας»
Σούπερ προσφορά* από το Pamestoixima.gr για τους αγώνες του Ολυμπιακού και του ΠΑΟΚ