Μπαρτσελόνα-Ρεάλ 2-3: Ο Βαλβέρδε έστειλε στον τελικό του Σούπερ Καπ Ισπανίας τη Βασίλισσα (vid+pics)

Μπαρτσελόνα-Ρεάλ: Οι Μαδριλένοι με γκολ του Βαλβέρδε στο 98' νίκησαν 3-2 στο «El Clasico» και περιμένουν στον τελικό του Σούπερ Καπ Ισπανίας, τον νικητή της αναμέτρησης Ατλέτικο Μαδρίτης-Αθλέτικ Μπιλμπάο.

Η Ρεάλ Μαδρίτης σε μία ματσάρα νίκησε 3-2 στο «El Clasico» την Μπαρτσελόνα στον πρώτο ημιτελικό που έγινε στο Ριάντ και περιμένει τον νικητή της αναμέτρησης Ατλέτικο Μαδρίτης-Αθλέτικ Μπιλμπάο.

Το γκολ που έκρινε το ματς πέτυχε στο όγδοο λεπτό της παράτασης ο Βαλβέρδε.

Ο Βινίσιους άνοιξε το σκορ για την Ρεάλ στο 25’ με αριστερό σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή. Η Μπαρτσελόνα, όμως, βρήκε απάντηση πριν φύγει το ημίχρονο. Με πλασέ στο ύψος της μικρής περιοχής ο Λουκ ντε Γιονγκ ισοφάρισε στο 41’ σε 1-1.

Η Ρεάλ πήρε και πάλι το προβάδισμα στο 72’ με τον Μπενζεμά κι έδειχνε ότι καθαρίζει το ματς, αλλά ο Ανσού Φατί είχε άλλη άποψη, έκανε το 2-2 στο 83’ κι έστειλε το ντέρμπι στην παράταση.

Στο 98’, λοιπόν, σε μία εξαιρετική αντεπίθεση της Ρεάλ Μαδρίτης, ο Ροντρίγκο από δεξιά γύρισε στο σημείο του πέναλτι κι εκεί ο Βαλβέρδε με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 3-2.

Δείτε τη photo gallery και τα γκολ

Super League: Ο Γερμανός Σρέντερ ορίστηκε στο ΠΑΟΚ - ΑΕΚ | Οι διαιτητές της αγωνιστικής
Μαρία Σάκκαρη: Πρόκριση στη Μαδρίτη με κυριαρχική εμφάνιση
Γιαννακόπουλος: Mην υπάρξουν αντιδράσεις για τη διαιτησία - Δική μου δουλειά να διασφαλίσω το 50-50
Μακάμπι Τελ Αβίβ: Αλλαγή έδρας για τα ματς με τον Παναθηναϊκό AKTOR και με περισσότερους φιλάθλους