Η Μπουντσελίγκα «κράζει» για το VAR!

Αντιδράσεις για τα αποτελέσματα της χρήσης του VAR σε ένα από τα κορυφαία πρωταθλημάτα του κόσμου.

Διαμαρτυρίες και έντονες αμφισβητήσεις προκάλεσε σε δύο ματς της 4ης αγωνιστικής του γερμανικού πρωταθλήματος η χρήση του video replay, που έχει καθιερωθεί από φέτος στα γήπεδα της Bundesliga. Η μία περίπτωση, μάλιστα, αφορά το γκολ που πέτυχε ο Σωκράτης Παπαστασθόπουλος, στο 5-0 της Ντόρτμουντ επί της Κολονίας.

Ο διαιτητής Πάτρικ Ιρτιχ αρχικά ακύρωσε το γκολ του Ελληνα αμυντικού, ως επιθετικο φάουλ στον τερματοφύλακα Τίμο Χορν, και ταυτόχρονα σφύριξε τη λήξη του ημίχρονου. Με τη χρήση του βίντεο φάνηκε ότι ο γκολκίπερ των φιλοξενουμένων παρεμποδίζεται από συμπαίκτη του και όχι από τον Παπασταθόπουλο κι έτσι το δεύτερο γκολ της Μπορούσια μέτρησε. Η Κολονία, όμως, διαμαρτύρεται, σκοπεύει να καταθέσει ένσταση και να ζητήσει επανάληψη του αγώνα, βασιζόμενη στο ότι, σύμφωνα με τον κανονισμό, από τη στιγμή που έχει λήξει ο χρόνος (του ημιχρόνου στην προκειμένη περίπτωση) δεν επιτρέπεται χρήση του video replay.

Το δεύτερο περιστατικό, αφορά τον σοβαρό τραυματισμό του αρχηγού της Στουτγκάρδης, Κρίστιαν Γκέντνερ, σε σύγκρουσή του με τον τερματοφύλακα της Βόλφσμπουργκ, Κουν Κάστεελς. Ο Γκέντνερ έμεινε αναίσθητος στο χορτάρι, καθώς του γύρισε η γλώσσα, και μόνο χάρη στην έγκαιρη επέμβαση του ιατρικού επιτελείου της ομάδας αποφεύχθησαν τα χειρότερα. Ούτε ο διαιτητής στον αγωνιστικό χώρο, αλλά ούτε και ο διαιτητής που παρακολουθεί το VAR διέκριναν καποια παράβαση του τερματοφύλακα της Βόλφσμπουργκ και το παιχνίδι συνεχίστηκε κανονικά, όχι φυσικά για τον Γκέντνερ, που διακομίστηκε στο νοσοκομείο, όπου διαγνώστηκε με κατάγματα στο ζυγωματικό, στο ρινικό οστό και στην άνω γνάθο.

Βέροια: Ο Πρόδρομος Κουτσούκης ενεπλάκη σε τροχαίο δυστύχημα