Κόπα Λιμπερταδόρες: «Ξύπνησε» ο Ροναλντίνιο (videos)

Με κορυφαίο τον Ροναλντίνιο, η Ατλέτικο Μινέιρο κέρδισε με 2-1 τη βολιβιανή Δε Στρόγκεστ και πραγματοποίησε το «3Χ3» στον τρίτο όμιλο του Κόπα Λιμπερταδόρες.

Ο άλλοτε κορυφαίος ποδοσφαιριστής της Γης ήταν ορεξάτος από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, αλλά το σκορ δεν άνοιξε μέχρι το 55ο λεπτό. Τότε δικαιώθηκε η υπεροχή των Βραζιλιάνων με γκολ του Ζο. Στο 72ο λεπτό διαμορφώθηκε το 2-0, όταν ο Ροναλντίνιο «έσπασε» αρνητικό προσωπικό σερί αναφορικά με εκτελέσεις πέναλτι. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν σε 2-1 στις καθυστερήσεις με τέρμα του Λουίς Ερνάν Μελγκάρ. Σε άλλο παιχνίδι του τρίτου γκρουπ, η Άρσεναλ Σαραντί απέσπασε εκτός έδρας 1-1 από τη Σάο Πάολο, καθώς ο Νταρίο Μπενεντέντο ισοφάρισε με πέναλτι στο 48ο λεπτό το γκολ του Ζάντσον στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.

Από την πλευρά της, η Μπόκα Τζούνιορς γνώρισε εντός έδρας ήττα με 1-0 από τη Νασιονάλ Μοντεβιδέο, οπότε έμεινε στους τρεις βαθμούς, τη στιγμή που οι Ουρουγουανοί προωθήθηκαν στους επτά. Μάλιστα, οι «χεϊνέσες» δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν την αποβολή του πρώην αμυντικού του Άρη, Αλεχάντρο Λέμπο, στο 73ο λεπτό. Αντίθετα, η Νασιονάλ έφτασε στο γκολ σε μία από τις ελάχιστες ευκαιρίες της, όταν ο 37χρονος Αντρές Σκότι βρήκε δίχτυα στο 19ο λεπτό.

Τέλος, η κολομβιανή Σάντα Φε κατέβαλε με 2-1 την Σέρο Πορτένιο στην Παραγουάη χάρη σε δύο πέναλτι του Όμαρ Πέρεζ. Το πρώτο σημειώθηκε στο 59ο λεπτό και το δεύτερο, που συνδυάστηκε με αποβολή του Ουίλιαμς Μαρτίνεζ, στο 77ο. Σε αμφότερες τις περιπτώσεις διαμαρτυρήθηκαν έντονα οι 12,000 οπαδοί των γηπεδούχων, αλλά το δεδομένο είναι πως πήγε στράφι το 1-0 του Τζόναθαν Φάμπρο στο 44ο λεπτό.