Προβάδισμα για Μπολιβάρ

Η Μπολιβάρ κέρδισε με 2-1 τη Σάντος στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τη φάση των «16» του Κόπα Λιμπερταδόρες, ενώ η Ιντερνασιονάλ και η Φλουμινένσε έμειναν στο 0-0.

Οι Βολιβιανοί περιόρισαν με αρκετά σκληρά μαρκαρίσματα τους Νεϊμάρ και Μπόργκες. Επίσης, ο πρώτος από τους δύο επιθετικούς της Σάντος δέχθηκε αντικείμενο από την εξέδρα στο 77ο λεπτό και έμεινε ξαπλωμένος για αρκετά λεπτά. Η συγκεκριμένη διακοπή μάλλον ευνόησε την Μπολιβάρ, η οποία είχε πάρει το προβάδισμα τρία λεπτά νωρίτερα.

Η βραδιά ξεκίνησε ιδανικά για τους γηπεδούχους, καθώς ο Τζιασμάνι Κάμπος βρήκε το δοκάρι με δυνατό σουτ στο πρώτο λεπτό, αλλά η μπάλα χτύπησε τον τερματοφύλακα, Ράφαελ, στην επαναφορά και κατέληξε στα δίχτυα. Ο ίδιος παίκτης διαμόρφωσε το 2-1 στο 74ο λεπτό με εκτέλεση φάουλ. Στο μεταξύ, στο 34ο λεπτό ο Μαρανάο ισοφάρισε σε φάση διαρκείας μπροστά στην εστία του Μάρκος Αργκουέλο.

Ο επαναληπτικός θα διεξαχθεί στις 10 Μαΐου. Στο συγκεκριμένο ματς η Σάντος θα κληθεί να ανατρέψει το σκορ με το πλεονέκτημα της έδρας, αν θέλει να συνεχίσει την υπεράσπιση του τροπαίου της.

Την ίδια μέρα θα γίνει ο επαναληπτικός στον βραζιλιάνικο «εμφύλιο». Πάντως το πρώτο ματς μεταξύ της Ιντερνασιονάλ και της Φλουμινένσε έληξε χωρίς σκορ. Μάλιστα ο Χέσους Ντατόλο της Ιντερνασιονάλ και πρώην παίκτης του Ολυμπιακού αστόχησε σε πέναλτι, το οποίο αποτέλεσε τη μεγαλύτερη ευκαιρία των δύο ομάδων στο παιχνίδι.

Στην Μπολόνια ο Παναθηναϊκός «έραψε» το τρίτο του αστέρι! (photos+videos)
Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε το Γκραν Πρι της Formula 1 και ευρωπαϊκό ποδόσφαιρο
Λιονέλ Μέσι: Μαγική εμφάνιση με 5 ασίστ και 1 γκολ σε ένα ημίχρονο (vids)
NBA: Break στο Ντένβερ η Μινεσότα με «ιπτάμενο» Άντονι Έντουαρντς (vid)