Μακάμπι Τελ Αβίβ-Σάλτσμπουργκ 1-2: Ο κορονοϊός λύγισε την ομάδα του Γιώργου Δώνη (videos)

Πάλεψε με νύχια και με δόντια με μισή ομάδα η Μακάμπι του Δώνη, αλλά η Σάλτσμπουργκ πήρε τη νίκη με 2-1 και μαζί προβάδισμα για την πρόκριση στους ομίλους του Champions League.

Από τη στιγμή που η Μακάμπι Τελ Αβίβ πέρασε την Ντιναμό Μπρεστ ήξερε πως το έργο της απέναντι στη Σάλτσμπουργκ θα είναι εξαιρετικά δύσκολο. Ωστόσο, μετά τα 7 κρούσματα κορονοϊού σε ποδοσφαιριστές της ομάδας, 3 εκ των οποίων βασικότατοι στα σχέδια του, άπαντες είχαν καταδικασμένη την ομάδα του Ισραήλ.

Ωστόσο, με άριστη τακτική από τον Έλληνα προπονητή, η Μακάμπι πάλεψε το παιχνίδι, βρέθηκε να προηγείται με 1-0 στο ημίχρονο και παρότι οι Αυστριακοί έκαναν την ανατροπή μέσα σε 12 λεπτά στο δεύτερο μέρος, πίεσε μέχρι το τέλος και έχασε ευκαιρίες για την ισοφάριση. Η Σάλτσμπουργκ, ωστόσο, κράτησε το υπέρ της 2-1 και πήρε ισχυρό προβάδισμα για πρόκριση στους ομίλους του Champions League.

Άριστο στήσιμο από Δώνη

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Γιώργου Δώνη έδωσε ρεσιτάλ με την τακτική της προσήλωση. Ο Έλληνας τεχνικός επέλεξε το 5-4-1 και έκλεισε άψογα τους χώρους και εξουδετέρωσε τα ατού των Αυστριακών και κυρίως το κάθετο παιχνίδι τους, για το οποίο διακρίνονται. Οι Ισραηλινοί τους ανάγκασαν να τραβηχτούν στο πλάι και να κάνουν αρκετές σέντρες τις οποίες εξουδετέρωσαν με σχετική ευκολία.

Παράλληλα με ταχύτατο passing game κάθε φορά που «έκλεβαν» μπάλες, προσπαθούσαν να «χτυπήσουν» με αντεπιθέσεις. Και τα κατάφεραν μόλις στο 9ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Αλμόγκ, ο μοναδικός προωθημένος, έκανε κίνηση προς τα πίσω και υποδέχθηκε την μπάλα μετά από κλέψιμο και βλέποντας την κάθετη κίνηση του Μπιτόν σε ρόλο κρυφού φορ, γύρισε και με τη μία του έκανε ψηλοκρεμαστή μπαλιά, αυτός στόπαρε και πλάσαρε υπέροχα πάνω από τον τερματοφύλακα της Σάλτσμπουργκ.

Στη συνέχεια με εξαιρετική αμυντική προσήλωση, κράτησαν με σχετική ευκολία το μηδέν στην άμυνα και πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 1-0.

Ανατροπή σε 12 λεπτά

Ωστόσο, με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Σεκού Κοϊτά, που μόλις είχε περάσει ως αλλαγή στον αγωνιστικό χώρο, με ωραία κίνηση από δεξιά και έξυπνη τοποθέτηση του σώματός του κέρδισε το πέναλτι. Ο Ούγγρος Ντομινίκ Σομποσλάι (ο 19χρονος που προηγείται του Τζόλη στη ψηφοφορία για το Golden Boy 2020) ανέλαβε την εκτέλεσε και ισοφάρισε στο 49’.

Αυτό το γκολ έδωσε ακόμα μεγαλύτερη ώθηση στους Αυστριακούς, οι οποίοι απέναντι στην ελλιπέστατη Μακάμπι, έφτασαν πολύ γρήγορα σε δεύτερο γκολ και την ανατροπή. Ο Κοϊτά αποδείχθηκε «χρυσή» αλλαγή, καθώς με δική του ασίστ ο Οκουγκάβα σκόραρε σε κενή εστία στο 57’.

Αντέδρασε, αλλά δεν τα κατάφερε

Η Μακάμπι έμοιαζε έτοιμη να καταρρεύσει, ωστόσο, ο Γιώργος Δώνης αντέδρασε και με τις αλλαγές του κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι και να κάνει επικίνδυνη την ομάδα του. Μάλιστα, στο 70’ έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει, αλλά το φάουλ του Μπιτόν έστειλε την μπάλα στη ρίζα του αριστερού δοκαριού των Αυστριακών, ενώ στο 77’ ο Ιτάι Σεχτέρ έχασε τρομερό τετ α τετ.