Ολυμπιακοί Αγώνες-Χάντμπολ: Νίκες για Ισπανία και Δανία

Ολυμπιακοί Αγώνες: Το «2Χ2» στο Ολυμπιακό Τουρνουά χάντμπολ, πέτυχαν Ισπανία και Δανία.

Την δεύτερη νίκη της στο Ολυμπιακό Τουρνουά χάντμπολ των ανδρών σημείωσε η Ισπανία, αφού στο πλαίσιο του Α΄ ομίλου επικράτησε 28-27 (ημ. 13-14) της Νορβηγίας, η οποία υπέστη την πρώτη ήττα της.

Ο αγώνας που ήταν για την 2η αγωνιστική του τουρνουά διεξήχθη στο "Yoyogi National Stadium" και κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Φιγουέρας και Γκαρθία Ρομπλέδο με 10 και 5 τέρματα, αντίστοιχα.

Ο Νορβηγοί που προηγήθηκαν 14-13 στο ημίχρονο και πάλεψαν μέχρι το τέλος, αλλά δεν κατάφεραν να αποσπάσουν ένα θετικό αποτέλεσμα, είχαν κορυφαίους τους Γιόενταλ και Σάγκοσεν με 9 και 6 τέρματα, αντίστοιχα.

Η Ισπανία βρίσκεται μετά τη νίκη αυτή στην κορυφή του Α΄ ομίλου με 4 βαθμούς και η Νορβηγία στην 4η με 2β. Αξίζει να σημειωθεί ότι στο 28-27 δείχνει να αρέσκεται η Ισπανία, αφού και στον πρώτο της αγώνα στο τουρνουά επικράτησε με το ίδιο σκορ της Γερμανίας.

Την δεύτερη νίκη της στο Ολυμπιακό Τουρνουά χάντμπολ των ανδρών σημείωσε και η Δανία, αφού στο πλαίσιο του Β΄ ομίλου επικράτησε 32-27 (ημ. 14-15) της Αιγύπτου, η οποία υπέστη την πρώτη ήττα της.

Ο αγώνας που ήταν για την 2η αγωνιστική του τουρνουά διεξήχθη στο "Yoyogi National Stadium" και κορυφαίοι των νικητών, οι οποίοι κατάφεραν να γυρίσουν το παιχνίδι υπέρ τους στο Β΄ ημίχρονο, αφού στο Α΄ ήταν πίσω στο σκορ με ένα γκολ, ήταν οι Χάνσεν και Γκιτσέλ με 9 και 8 τέρματα, αντίστοιχα.

Για την Αίγυπτο ξεχώρισαν οι Μοχάμεντ και Σανάντ με 6 και 5 τέρματα, αντίστοιχα.

ΑΕΚ - Παναθηναϊκός: «Να δώσουμε ο,τι έχουμε, χωρίς να θέσουμε σε κίνδυνο την ομάδα»
Ξέφρενο πάρτι στο Μιλάνο για το 20ό πρωτάθλημα της Ίντερ (vids+pics)
Παναθηναϊκός AKTOR: Μήνυμα της ΚΑΕ με συστάσεις και... εκπλήξεις προς τον κόσμο
Δολοφονία Λυγγερίδη: Βαριές διώξεις για τους συλληφθέντες - Δικογραφία για 160 άτομα