Μονακό-Μπάγερν 94-71: Περίπατο οι Μονεγάσκοι στην εδρα τους

Μονακό-Μπάγερν:  Εύκολη νίκη για την ομάδα του Μίτροβιτς που ξεπέρασε το εμπόδιο της Μπάγερν με σκορ 94-71

Μία εντυπωσιακή νίκη με 94-71 μέσα στο Πριγκιπάτο πέτυχε η Μονακό στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Euroleague.

Με μεγάλα καλάθι ξεκίνησε να «χτίζει» από νωρίς μια διαφορά η γηπεδούχος ομάδα, με τους Βέστερμαν να σκοράρει κατά ριπάς και να κάνει εύκολα το 6-0 και την Μπάγερν να δείχνει εκτός ρυθμού(15-6 στο 5’ λεπτό). Προς το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου οι Βαυαροί ανέβασαν  στροφές, για να ολοκληρώσουν την περίοδο με 7 πόντους διαφορά(27-20).

Η διαφορά εκτοξεύτηκε σε διψήφια επίπεδα στη συνέχεια του αγώνα. Ο «καυτός»  Άντζουσιτς άνοιξε ακόμα περισσότερο την ψαλίδα της διαφοράς με δυο σερί τρίποντα στα τελευταία δευτερόλεπτα πριν το ημίχρονο να διαμορφώνουν το 55-43.

Μετά την ανάπαυλα του ημίχρονου οι φιλοξενούμενοι εξακολούθησαν να μη βρίσκουν λύσεις στην άμυνα με τους Μονεγάσκους να σκοράρουν με συνέπεια(72-60 στο30ο λεπτό). Η Μονακό έμεινε μπροστά με διψήφιες διαφορές και έκανε την απαραίτητη διαχείριση, στον δρόμο για την τέταρτη εντός έδρας νίκη σε πέντε αγώνες για το τελικό 94-71.

Μπροστάρης στην προσπάθεια των Γερμανών ήταν ο Λούσιτς(15 πόντους με 4/5 δίποντα, 2/2 τρίποντα και 1 ασίστ μέχρι στιγμής), ο οποίος δε στάθηκε αρκετός για να ανατρέψει το ματς, ενώ με 14 τερμάτισε ο Χάντερ.

Για τους νικητές κορυφαίος ήταν ο Μάικ Τζέιμς που τελείωσε με 18 πόντους και 4 ασίστ, ενώ ο Άντζουσιτς και Ντουέιν Μπέικον τελείωσαν με 16.

Με μια ακόμη νίκη η «Σταχτοπούτα» της Ευρώπης ανέβηκε στο 5-4, ενώ η Μπάγερν έπεσε στο 3-6.

Τα δεκάλεπτα: 27-20, 55-43, 72-60, 94-71

Γκραντ: “Ένα ματς όλη η σεζόν”
Αταμάν: “Έχω εμπιστοσύνη στους παίκτες μου, μπορούμε να κερδίσουμε”
Τζόκερ: Νέο τζακ ποτ - Πόσα χρήματα θα μοιράσει το Μ. Σάββατο
Euroleague, Ολυμπιακός - Μπαρτσελόνα: Οι διαιτητές για το Game 4 στο ΣΕΦ