Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ-Αρμάνι Μιλάνο: Τι είπαν οι πρωταγωνιστές της επικής ανατροπής

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ-Αρμάνι Μιλάνο: Διαβάστε τι δήλωσαν οι Σέλβιν Μακ, Γιώργος Παπαγιάννης, Νεμάνια Νέντοβιτς και Ετόρε Μεσίνα.

Ο Σέλβιν Μακ ήταν ο «παράγοντας Χ» στην παράταση της αναμέτρησης του Παναθηναϊκού με την Αρμάνι, έχοντας 8 από τους 11 συνολικά πόντους του στο έξτρα πεντάλεπτο. «Ένιωσα υπέροχα. Οι συμπαίκτες μου, μου έδωσαν αυτοπεποίθηση να συνεχίσω. Ένιωσα πως έχασα κάποια εύκολα σουτ στην τρίτη και την τέταρτη περίοδο.

Συνέχισα να παίζω όμως και ήξερα ότι θα έβαζα κάποιες από τις προσπάθειες μου. Είμαστε επαγγελματίες και μας αρέσει ο ανταγωνισμός. Κάθε φορά που πατάμε τον αγωνιστικό χώρο, θέλουμε να είμαστε ανταγωνιστικοί και αυτός είναι ο λόγος που παίζουμε».

Ο Γιώργος Παπαγιάννης ήταν επίσης από τους μεγάλους πρωταγωνιστές της ανατροπής του Παναθηναϊκού και δήλωσε: «Παίξαμε πολύ καλή άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο. Στην επίθεση, πήγαμε δυναμικά στο καλάθι. Ήταν ένα τελείως διαφορετικό παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο. Ήταν ο τελευταίος εντός έδρας αγώνας μας στη διοργάνωση και θέλαμε πραγματικά πολύ να πάρουμε αυτήν τη νίκη».

Από την πλευρά του, ο Νεμάνια Νέντοβιτς, δεν έκρυψε τη χαρά του τόσο για την επιστροφή του στη δράση, όσο και για τη νίκη απέναντι στην Αρμάνι Μιλάνο: «Καλή νίκη. Χαίρομαι που επέστρεψα με την ομάδα μου», έγραψε στο Twitter.

Μεσίνα: «Σαν να έκλεισε ο διακόπτης...»

Στον αντίποδα, ο Ετόρε Μεσίνα δήλωσε: «Συγχαρητήρια στον Παναθηναϊκό είναι μια ομάδα που αποδεικνύει πως δεν σταματάει να πιστεύει. Έπαιξε πιο σκληρά από εμάς στο δεύτερο ημίχρονο υπό την καθοδήγηση του Μακ που έκανε εξαιρετικό παιχνίδι. Για εμάς ήταν σαν να έκλεισε ο διακόπτης.

Είχαμε τον έλεγχο του αγώνα και ήταν το τέταρτο παιχνίδι σε 7 μέρες και ίσως να νιώσαμε ότι τελείωσε η δουλειά. Η προσπάθεια εξαφανίστηκε και ο Παναθηναϊκός μας κέρδισε στο τέλος. Πήρε 15 επιθετικά ριμπάουντ. Δεν είχαμε ενέργεια απ' όλους τους παίκτες».

Για την ένταξή του στο Hall of Fame της FIBA: «Νιώθω ευγνώμων για την ευκαιρία αυτή. Είμαι ευγνώμων στους προπονητές και στους παίκτες που συνεργάστηκα. Οφείλω πολλά σε πολλούς».

Ρέντη: Διάλογος-σοκ ανήλικων συλληφθέντων - Καμαρώνει που τον περιμένουν στις φυλακές Αυλώνα!
Euroleague: «Καταιγίδα» η Ρεάλ, εύκολα το 1-0! – Highlights και τηλεοπτικό πρόγραμμα
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: «Μπλόκο» της ΕΛΑΣ στη συγκέντρωση φίλων της «Ένωσης» στο ξενοδοχείο της ομάδας!
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Ο Τερίμ θα περιμένει τον Μπερνάρ μέχρι την τελευταία στιγμή