Λάρισα-Άρης 84-81: Έπαιξαν...με τη φωτιά αλλά δεν κάηκαν οι Θεσσαλοί (photos&video)

Λάρισα-Άρης: Πήρε τη νίκη στο «θρίλερ» η Λάρισα με σκορ 84-81

Στο κλειστό της Νεάπολης άνοιξε η αυλαία για την Stoiximan Basket League και τη 12η αγωνιστική το νέο έτος με την αναμέτρηση ανάμεσα στη Λάρισα και τον Άρη.

Η Λάρισα είχε στην αρχή το πάνω χέρι, ωστόσο το ματς εξελίχθηκε σε... θρίλερ στο τέταρτο δεκάλεπτο αλλά κατάφερε να πανηγυρίσει την τρίτη νίκη της στον θεσμό(3-7) με σκορ 84-81.

Για τους νικητές κορυφαίοι ήταν οι Κρουμπάλι(20π.), Τσαϊρέλης(14π.) και Μούντι(13π.), ενώ για τον Άρη ξεχώρισαν οι Χάνλαν(21π.) και Κάουαν(24π.). Πλέον οι Θεσσαλονικείς βρίσκονται στο 4-6.

Ο αγώνας

Η Λάρισα ξεκίνησε πιο δυναμικά στο ματς με τον Κρουμπάλι να σκοράρει τους 9 από τους 22 πόντους της περιόδου. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν πίσω για 6 πόντου (10-4 στο 4,45΄), ωστόσο ο «καυτός» Χάνλαν σκόραρε 12 πόντους, κατάφερε να μειώσει τη διαφορά στους 3 και να δώσει «ανάσα» στην ομάδα του.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το σύνολο του Φώτη Τακιανού κατάφερε να διατηρήσει τον έλεγχο με πολυφωνία στην επίθεση. Ο Άρης πλησίασε επικίνδυνα(33-32 στο 17’) αλλά οι Θεσσαλοί βρήκαν λύσεις για να πάνε στα αποδυτήρια στο +4(45-41).

Στην επανάληψη η Λάρισα ξέφυγε ακόμη περισσότερο με το τρίποντο του Γκριν να φέρνει τη διαφορά στους 9 πόντους (57-48 στο 25΄).  Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη «έτρεξε» να μειώσει τη διαφορά αλλά δεν τα κατάφερε με τον Χάντσον να σκοράρει σε σουτ τριών πόντων 30” πριν το 30ο λεπτό, για να εκτοξεύσει τη διαφορά σε διψήφιο επίπεδο και το +10(66-56).

Η τελευταία περίοδος έφερε... καρδιοχτύπι για τους γηπεδούχους με τον Άρη να εξαφανίζει τη διαφορά και να πλησιάζει σε απόσταση αναπνοής (77-76 στο 37’ο Κέλι). Λίγο αργότερα ο Κάουαν με τρεις πόντους σερί έκοψε τα...φτερά στους Θεσσαλούς δίνοντας μάλιστα και το προβάδισμα στην ομάδα του(77-79 στο 38’). Οι Λαρισαίοι ξέφυγαν με +3 αλλά ο Ουίλιαμς ευστόχησε σε λέι-απ για το 82-82 με μόλις 14” στο ρολόι να απομένουν. Ο Μούντι πέτυχε δυο εύστοχες βολές για να δώσει τη νίκη στην ομάδα του με σκορ 84-81.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 45-41, 66-56, 84-81